Amplitudna modulacija: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Rezzek (pogovor | prispevki)
Nova stran z vsebino: Nosilna frekvenca je modulirana s signalo. to pomeni da ji signal(odvisen od svoje oblike) spremeni amplitudo. Imamo dve strani, ena je sprejemna, na kateri je potrebna demodul...
 
slovnica, slog, dopolnitev, wikifikacija
Vrstica 1: Vrstica 1:
[[slika:Amfm3-en-de.gif|thumb|220px|Signal (zgoraj), ki je amplitudno (v sredini) in frekvenčno (spodaj) moduliran]]
Nosilna frekvenca je modulirana s signalo. to pomeni da ji signal(odvisen od svoje oblike) spremeni amplitudo. Imamo dve strani, ena je sprejemna, na kateri je potrebna demodulacija, le ta odstrani nosilno frekvenco, tako da je prenesen signal enak oddajnemu.
'''Amplitudna modulacija''' (kratica '''AM''') je način prenašanja [[informacija|informacij]] na daljavo s spreminjanjem jakosti oddanega [[elektromagnetno valovanje|valovanja]]. Najpogosteje se uporablja za komunikacijo z [[Radijski valovi|radijskim valovanjem]], pri kateri oddajnik nenehno oddaja valovanje z določeno [[frekvenca|frekvenco]] - t.i. nosilni val z nosilno frekvenco. Nosilna frekvenca je modulirana s signalom. To pomeni, da ji signal (odvisno od svoje oblike), spremeni [[amplituda|amplitudo]]. Na strani sprejemnika je potrebna demodulacija, le ta odstrani nosilno frekvenco, tako da je prenesen signal enak oddanemu.


Poseben način amplitudne modulacije je način vklapljanja in izklapljanja nosilne frekvence. Ta prenos je nemoduliran prenos informacije. Odajnik deluje na podlagi bita 1 in 0, tako da bit z logično 1 vklopi, nasprotno z 0 pa izklopi.
Poseben način amplitudne modulacije je vklapljanje in izklapljanje nosilne frekvence. Ta prenos je nemoduliran prenos informacije. Odajnik deluje na podlagi bita 1 in 0, tako da bit z logično 1 vklopi, nasprotno z 0 pa izklopi nosilno frekvenco. Na ta način deluje [[telegraf]], ki je najstarejša oblika komunikacije z električnimi signali, v novejšem času pa ga uporablja standard [[Bluetooth]] za povezavo [[računalnik]]a z [[Računalniška miška|miško]], [[tipkovnica|tipkovnico]] ali drugimi orodji.

Na isti prencip delujejo bluetooth brezžične povezave med miško, tastaturo ali drugimi orodji. Najstarejša uporaba brezžičnega prenosa sloni k Morsejevim znakom, le te so najstarejša uporaba v radioamaterskih in vojaških komunikacijah.
== Viri ==
Vir: Peter Suhel-Uvod v informatiko 2010
* Suhel, Peter (2010). ''Uvod v informatiko''.

{{phys-stub}}
[[Kategorija:Nihanje in valovanje]]

[[am:ቁመት መከርከም]]
[[ar:تضمين مطالي]]
[[ca:Amplitud modulada]]
[[cs:Amplitudová modulace]]
[[da:Amplitudemodulation]]
[[de:Amplitudenmodulation]]
[[el:Διαμόρφωση πλάτους]]
[[en:Amplitude modulation]]
[[es:Amplitud modulada]]
[[eu:Anplitude Modulatua]]
[[fa:مدولاسیون دامنه]]
[[fr:Modulation d'amplitude]]
[[ko:진폭 변조]]
[[hr:Amplitudna modulacija]]
[[id:Modulasi amplitudo]]
[[it:Modulazione di ampiezza]]
[[he:אפנון משרעת]]
[[lv:Amplitūdas modulācija]]
[[hu:Amplitúdómoduláció]]
[[nl:Amplitudemodulatie]]
[[ja:振幅変調]]
[[no:Amplitudemodulasjon]]
[[pl:Modulacja amplitudy]]
[[pt:Modulação em amplitude]]
[[ro:Modulație de amplitudine]]
[[ru:Амплитудная модуляция]]
[[simple:Amplitude modulation]]
[[sd:Amplitude modulation]]
[[sk:Amplitúdová modulácia]]
[[sr:Amplitudska modulacija]]
[[fi:Amplitudimodulaatio]]
[[sv:Amplitudmodulering]]
[[tr:Genlik modülasyonu]]
[[uk:Амплітудна модуляція]]
[[vi:Điều chế biên độ]]
[[zh:振幅調變]]

Redakcija: 08:24, 8. junij 2011

Signal (zgoraj), ki je amplitudno (v sredini) in frekvenčno (spodaj) moduliran

Amplitudna modulacija (kratica AM) je način prenašanja informacij na daljavo s spreminjanjem jakosti oddanega valovanja. Najpogosteje se uporablja za komunikacijo z radijskim valovanjem, pri kateri oddajnik nenehno oddaja valovanje z določeno frekvenco - t.i. nosilni val z nosilno frekvenco. Nosilna frekvenca je modulirana s signalom. To pomeni, da ji signal (odvisno od svoje oblike), spremeni amplitudo. Na strani sprejemnika je potrebna demodulacija, le ta odstrani nosilno frekvenco, tako da je prenesen signal enak oddanemu.

Poseben način amplitudne modulacije je vklapljanje in izklapljanje nosilne frekvence. Ta prenos je nemoduliran prenos informacije. Odajnik deluje na podlagi bita 1 in 0, tako da bit z logično 1 vklopi, nasprotno z 0 pa izklopi nosilno frekvenco. Na ta način deluje telegraf, ki je najstarejša oblika komunikacije z električnimi signali, v novejšem času pa ga uporablja standard Bluetooth za povezavo računalnika z miško, tipkovnico ali drugimi orodji.

Viri

  • Suhel, Peter (2010). Uvod v informatiko.