Igor Karlovšek: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Tadejka5 (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Tadejka5 (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Vrstica 3: Vrstica 3:
== Življenje ==
== Življenje ==


[[Dijak|Dijaška]] leta je preživel na [[1. gimnazija v Celju|1. gimnaziji v Celju]], [[diploma|diplomo]] in [[magisterij]] pa je opravil na [[Pravna fakulteta v Ljubljani|Pravni fakulteti v Ljubljani]]. Svoje prve zapise je objavil v [[Antena (revija)|Anteni]] in [[Pavliha (časopis)|Pavlihu]] v sedemdesetih letih, ko pa je bil star petnajst let, je v ''Mladih potih'' izšel njegov prvi [[roman]] ''Mesečna noč''.
[[Dijak|Dijaška]] leta je preživel na [[1. gimnazija v Celju|1. gimnaziji v Celju]], [[diploma|diplomo]] in [[magisterij]] pa je opravil na [[Pravna fakulteta v Ljubljani|Pravni fakulteti v Ljubljani]]. Svoje prve zapise je objavil v ''[[Antena (revija)|Anteni]]'' in ''[[Pavliha (časopis)|Pavlihu]]'' v sedemdesetih letih, ko pa je bil star petnajst let, je v ''Mladih potih'' izšel njegov prvi [[roman]] ''Mesečna noč''.


Živi v [[Radeče|Radečah]] z ženo Marijo in dvema [[sin]]ovoma. Z ženo delata v odvetniški pisarni v Celju.
Živi v [[Radeče|Radečah]] z ženo Marijo in dvema [[sin]]ovoma. Z ženo delata v odvetniški pisarni v Celju.
Vrstica 10: Vrstica 10:


== Slog ==
== Slog ==
Snov v njegovih [[roman]]ih je po navadi družbeno aktualna, črpa jo iz vsakdanjega življenja. Kot [[odvetnik]] se vsak dan srečuje z različnimi družbenimi problemi, z ljudmi, ki hodijo po robu, raznovrstnim kriminalom ..., zato lahko rečemo, da je motiv za njegove romane največkrat racionalne narave. Njegova značilnost je [[verizem]], ki ga najdemo v zelo natančnih opisih pravil policije, dela [[sodišče|sodišč]] in drugih uradnih inštitucij. Sam pravi, da nekatere prizore in poglavja fizično vidi ter občuti že med predpripravo, ko roman »piše še v glavi«. ''»Sam tehnični zapis je nato bolj ali manj zvesto sledenje zgodbi, ki se je v meni že odigrala in zato je polifona struktura romanov že v meni, preden začnem pisanje.«'' (Sodobnost, 43, št. 3/4, 1995). Prav to sočasno dogajanje različnih zgodb vnaša v njegove zgodbe izjemno napetost in dramatičnost.
Snov v njegovih [[roman]]ih je najpogosteje družbeno aktualna, črpa jo iz vsakdanjega življenja. Kot [[odvetnik]] se vsak dan ukvarja z različnimi družbenimi problemi, z ljudmi, ki hodijo po robu, raznovrstnim kriminalom, zato pravimo, da je motiv za njegove romane največkrat racionalne narave. Njegova značilnost je [[verizem]], ki ga najdemo v zelo natančnih opisih pravil policije, dela [[sodišče|sodišč]] in drugih uradnih inštitucij. Sam pravi, da nekatere prizore in poglavja fizično vidi ter občuti že med predpripravo, ko roman »piše še v glavi«. ''»Sam tehnični zapis je nato bolj ali manj zvesto sledenje zgodbi, ki se je v meni že odigrala in zato je polifona struktura romanov že v meni, preden začnem pisanje.«'' (Sodobnost, 43, št. 3/4, 1995). Prav to sočasno dogajanje različnih zgodb vnaša v njegove zgodbe izjemno napetost in dramatičnost.


== Dela ==
== Dela ==

Redakcija: 20:31, 20. maj 2011

Igor Karlovšek, slovenski pisatelj, scenarist in odvetnik * 12. september 1958, Celje.

Življenje

Dijaška leta je preživel na 1. gimnaziji v Celju, diplomo in magisterij pa je opravil na Pravni fakulteti v Ljubljani. Svoje prve zapise je objavil v Anteni in Pavlihu v sedemdesetih letih, ko pa je bil star petnajst let, je v Mladih potih izšel njegov prvi roman Mesečna noč.

Živi v Radečah z ženo Marijo in dvema sinovoma. Z ženo delata v odvetniški pisarni v Celju.

Leta 2004 je prejel nagrado večernico (za najboljšo otroško in mladinsko literaturo) za roman Gimnazijec.

Slog

Snov v njegovih romanih je najpogosteje družbeno aktualna, črpa jo iz vsakdanjega življenja. Kot odvetnik se vsak dan ukvarja z različnimi družbenimi problemi, z ljudmi, ki hodijo po robu, raznovrstnim kriminalom, zato pravimo, da je motiv za njegove romane največkrat racionalne narave. Njegova značilnost je verizem, ki ga najdemo v zelo natančnih opisih pravil policije, dela sodišč in drugih uradnih inštitucij. Sam pravi, da nekatere prizore in poglavja fizično vidi ter občuti že med predpripravo, ko roman »piše še v glavi«. »Sam tehnični zapis je nato bolj ali manj zvesto sledenje zgodbi, ki se je v meni že odigrala in zato je polifona struktura romanov že v meni, preden začnem pisanje.« (Sodobnost, 43, št. 3/4, 1995). Prav to sočasno dogajanje različnih zgodb vnaša v njegove zgodbe izjemno napetost in dramatičnost.

Dela

Radijske igre

Filmski scenariji

Romani

Viri

Zunanje povezave