Alternativna tehnologija: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Jan ENE (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Jan ENE (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Vrstica 6: Vrstica 6:


== Uvod ==
== Uvod ==
'''Alternativne tehnologije''' so del [[okoljska politika|okoljske politike]] za [[zaščito okolja|zaščito okolja]]. Nastajajo nekatera vprašanja ki se nanašajo na alternativne tehnologije:
'''Alternativne tehnologije''' so del [[okoljska politika|okoljske politike]] za [[zaščita okolja|zaščito okolja]]. Nastajajo nekatera vprašanja ki se nanašajo na alternativne tehnologije:
* so prektične za široko uporabo ne glede na njihovo stroškovno učinkovitost
* so prektične za široko uporabo ne glede na njihovo stroškovno učinkovitost
* ali bi širitev uporabe negativno vplivala na gospodarstvo,način življenja in okolje
* ali bi širitev uporabe negativno vplivala na gospodarstvo,način življenja in okolje

Redakcija: 15:57, 20. december 2010

Alternativna tehnologija (tudi zelena tehnologija) se nanaša na tehnologijo, ki je prijaznejša do okolja z vidika ekologije od funkcijsko enakih tehnologij, ki prevladujejo v današni praksi.

Slika:Vetrna.jpg

Cilj alternativne tehnologije je učinkovita raba virov v nasprotju s praksami, ki se uporabljajo danes.Glavni cilj alternativne tehnologije je povzročiti minimalno škodo v okolju, po dostopni ceni in hkrati doseči ustrezno stopnjo nadzora procesa.Ta tehnologija je zelo pomembna za države v razvoju zaradi nizke cene in enostavnega vzdrževanje.

Uvod

Alternativne tehnologije so del okoljske politike za zaščito okolja. Nastajajo nekatera vprašanja ki se nanašajo na alternativne tehnologije:

  • so prektične za široko uporabo ne glede na njihovo stroškovno učinkovitost
  • ali bi širitev uporabe negativno vplivala na gospodarstvo,način življenja in okolje
  • kako uvesti hitre spremembe: z dodelovanjem subvencij ali z zakonom omejiti uporabo tehnologij, ki so škodljive okolju.
  • kakšne spremembe bi bilo treba uvesti in kako jih financirati; katera področja alternativnih tehnologij je treba uvesti.

Izraz je izumil Peter Harper, ustanovni član [Centra za alternativne tehnologije], North Wales (znani kot "Quarry"), v reviji "undrecurrents" v sedemdesetih.


Ta tehnologija se lahko najbolj razvije v proizvodnih industrijskih obratih v manjših regijah. Taki obrati imajo pomembno vlogo pri post-revolucionarne družbe. Organizacija kolektivnega načina življanja s popolno razvito ustrezno tehnologijo se bo izkazala kot izredno pomembna, ko pride čas temeljnih sprememb v gospodarstvu.


P.Harper, 1970.

AT gibanje je razvil vizijo družbe, ki jo sestavljajo navadni ljudje, ki živijo v avtonomnih samozadostnih skupnostih. (na vasi ali okolici mesta ) Vrtovi z naprednimi ekološkimi tehnologijami, polja z različnimi pridelki in nizko produktivna gospodarstva, odpadne vode spremenjene v gnojila za vrtove in pridobivanje Bioplina za pridobivanje energije in potrebe gospodinjstev, zgrajene sončne elektrarne, ogrevanje in pridobivanje tople vode , veter za proizvodnjo energije, mala obrtne delavnice za proizvodnjo orodij in popravila, itd...

Nekatere alternativne tehnologije so bile v preteklosti, ali bodo v prihodnosti na široko sprejeta,zato jih ne moremo šteti kot "alternativno" na primer uporaba vetrne elektrarne za proizvodnjo električne energije.

med alternativne tehnologije spadajo:

  1. anaerobna razgradnja biomase (dobivanje bioplina)
  2. kompostiranje
  3. gorivne celice
  4. goriva za avtomobile razen bencina in nafte
  5. uporaba komunalnih vod]]
  6. uporaba fotocelic za pridobivanje električne energje s pomočjo sončne energije
  7. mehanično biološka obdelava
  8. recikliranje
  9. veterne elektrarne

Viri

  1. Alternative technology