Hanuka: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Gibalec (pogovor | prispevki)
Gibalec (pogovor | prispevki)
mBrez povzetka urejanja
Vrstica 1: Vrstica 1:
[[Slika:Hanukia.jpg|thumb|right|200px|Svečnik Hanukija z devetimi kraki]]
[[Slika:Hanukia.jpg|thumb|right|200px|Svečnik Hanukija z devetimi kraki]]


'''Hanuka''' ali '''Praznik luči''' ({{lang-he|חֲנֻכָּה}},{{lang-en|Hanukkah, Chanukah ali Chanuka}}) je pomemben judovski praznik, ki obuja spomin na obnovo in ponovno vzpostavitev delovanja jeruzalemskega templja v 2. stoletju pr.n.š v času makabejskih vojn; prične se 25. kisleva (nekje sredi decembra)in traja 8 dni. Po legendi oz. spominu na ta zadnji dogodek v vojni naj bi bilo zalog oljčnega olja, ki je bil nujna sestavina za pravilno opravljanje bogoslužja v templju, dovolj le za en dan. Kot po čudežu pa je olje zadostovalo za celih 8 dni, ravno dovolj dolgo, da je bilo moč pripeljati nove zaloge.
'''Hanuka''' ali '''Praznik luči''' ({{lang-he|חֲנֻכָּה}},{{lang-en|Hanukkah, Chanukah ali Chanuka}}) je pomemben judovski praznik, ki obuja spomin na obnovo in ponovno vzpostavitev delovanja jeruzalemskega templja v 2. stoletju pr.n.š v času makabejskih vojn; prične se 25. kisleva po hebrejskemu koledarju (po [[Gregorijanski koledar|Gregorijanskemu koledarju]] je to čas konec novembra do konca decembra) in traja 8 dni. Po legendi oz. spominu na ta zadnji dogodek v vojni naj bi bilo zalog oljčnega olja, ki je bil nujna sestavina za pravilno opravljanje bogoslužja v templju, dovolj le za en dan. Kot po čudežu pa je olje zadostovalo za celih 8 dni, ravno dovolj dolgo, da je bilo moč pripeljati nove zaloge.


To so [[Judje]] razumeli kot čudež, zato hanuka opominja vernike, naj čudeže iščejo v svojemu vsakdanu.
To so [[Judje]] razumeli kot čudež, zato hanuka opominja vernike, naj čudeže iščejo v svojemu vsakdanu.

Redakcija: 17:04, 4. december 2010

Svečnik Hanukija z devetimi kraki

Hanuka ali Praznik luči (hebrejsko חֲנֻכָּה,angleško Hanukkah, Chanukah ali Chanuka) je pomemben judovski praznik, ki obuja spomin na obnovo in ponovno vzpostavitev delovanja jeruzalemskega templja v 2. stoletju pr.n.š v času makabejskih vojn; prične se 25. kisleva po hebrejskemu koledarju (po Gregorijanskemu koledarju je to čas konec novembra do konca decembra) in traja 8 dni. Po legendi oz. spominu na ta zadnji dogodek v vojni naj bi bilo zalog oljčnega olja, ki je bil nujna sestavina za pravilno opravljanje bogoslužja v templju, dovolj le za en dan. Kot po čudežu pa je olje zadostovalo za celih 8 dni, ravno dovolj dolgo, da je bilo moč pripeljati nove zaloge.

To so Judje razumeli kot čudež, zato hanuka opominja vernike, naj čudeže iščejo v svojemu vsakdanu.

Dandanes Judje po vsem svetu obujajo spomin na ta čudež tako, da vsak večer prižgejo (navadno z desne proti levi, od vzhoda proti zahodu) dodatno svečko na posebnem deveteroramnem svečniku, imenovanem hanukija ali hanuka menora. Najprej se prižge sveča, ki stoji na sredi (t.i. sveča služabnica) in z njo nato prižigajo vse ostale.

Ob prižiganju sveče se zrecitirajo 3 oz. 2 blagoslova, mdr. "Blagoslovljen si ti, Gospod, naš Bog, kralj sveta, ki si nas posvetil s svojimi zapovedmi in nam zapovedal prižgati svečo za hanuko."

Vrtavka oz. Dreidel

Otroci so včasih dobivali na ta dan žepnino (Hanuka Gelt), danes predvsem darila, jedo se krofi ter predvsem hrana, cvrta v olivnem olju, kar naj bi simboliziralo olje v Templju, igrajo se družabne igre (mdr. igre z vrtavko im. tudi Dreidel) in pojejo se pesmi.

Praznik luči v Sloveniji

Prižiganje svečnika hanukija poteka v organizaciji Društva za judovsko kulturo Isserlein, s podporo Veleposlaništva države Izrael in v sodelovanju z Judovsko skupnostjo Slovenije. Prvič je bil dogodek izveden v letu 2009 na ploščadi pred gostilno Figovec v Ljubljani, v letu 2010 bo prižiganje sveč potekalo 6. 12. v Parku Sveta Evrope, Ljubljana.

Viri

Glej tudi

Zunanje povezave