Trpljenje mladega Wertherja: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Brez povzetka urejanja
Brez povzetka urejanja
Vrstica 33: Vrstica 33:
6. Dogajalni kraj: zgodba se dogaja na podeželju, večino časa pa v kraju Wahlheim
6. Dogajalni kraj: zgodba se dogaja na podeželju, večino časa pa v kraju Wahlheim


7. Dogajalni čas: zgodba se dogaja od 4. maja 1771 do 21. decembra 1771, nato se Werther ustreli
7. Dogajalni čas: zgodba se dogaja od 4. maja 1771 do 21. decembra 1772, nato se Werther ustreli


8. Slog:
8. Slog:

Redakcija: 13:37, 27. november 2010

Johann Wolfgang Goethe: TRPLJENJE MLADEGA WERTHERJA


1. Ideja: trpljenje takratnega preprostega ljudstva

2. Tema: trpljenje mladega Wertherja

3. Tematika: socialna

4. Motivi: iz vsakdanjega življenja

5. Vsebina:

Mladi Werther se je preselil k teti, da bi uredil zadeve okoli materine dediščine. Bil je izobražen umetnik, ki se je veliko sprehajal po gozdovih, hribih, travnikih. Narava mu je bila zelo všeč.

Ljudje z okolice so ga že poznali in spoštovali kot gospoda. Posebno se je prikupil otrokom. Po nekaj tednih je bil povabljen na zabavo. Najel je kočijo in se s svojo spremljevalko in še enim dekletom odpravil k Charlotte v Wahlheim. Izvedel je, da se bo kmalu poročila. Werther je stopil ponjo v hišo. Zagledal jo je kako daje otrokom kruha. Lotte je bila kakor njihova mati. Wertherju je bila takoj všeč. Na zabavi je zaplesal tudi z njo. Dobro sta se ujemala. Proti koncu se je pričelo oblačiti. Četudi je bila zabava na pokritem so se nekateri vrnili domov. Lotte, Werther in še nekaj jih je ostalo. Lotte je predlagala igro za krajšanje časa. Med Wertherjem in Lotte je bilo nekaj posebnega. Werther jo je skoraj vsak dan obiskal. Ni mogel živeti brez nje.

Nekega dne se je vrnil Albert, Lottin zaročenec. Bil je dober, delaven, izobražen človek. Wertherju njegova prisotnost ni ugajala, četudi sta postala prijatelja. Prijatelja in dopisovalca Wilheima je prosil naj mu najde službo v kakem drugem kraju, da ne bi trpel zaradi Lotte. Po nekaj dneh je odpotoval brez pozdrava Lotti in Albertu.

Ni se mogel prilagoditi življenju brez Lotte, čeprav je veliko napora vložil v to. Nihče ga ni razumel. Ni zdržal dolgo v tuji družbi. Odpotoval je do njemu naklonjenega grofa, toda tam se je začel dolgočasiti. Vrnil se je v Wahlheim. Med potjo se je ustavil v kraju, kjer je preživljal svoje otroštvo. V Wahlheimu so se stvari poslabšale. Slutnja, da ne bo nikdar dobil Lotte, se je potrdila. Začel je misliti na samomor. Alberta je zasovražil. Naposled se je odločil, da si lahko pomaga le s samomorom in da je le-ta edina rešitev. Pred tem je obiskal Lotte. Hotel jo je poljubiti, sprva ga je poljubila, a se je kasneje spomnila na Alberta in ni hotela več. To je bila kaplja čez rob. Sposodil si je Albertovo pištolo, pištolo je dala slu Lotte, ki je že malo slutila kaj se bo zgodilo, vedar nič ni rekla, ker se je bala kaj bi rekel Albert na njen poljub z Wertherjem. Napisal je poslovilno pismo, ter poravnal nekatere račune. Ko je ura bila polnoč se je ustrelil, zjutraj so ga našli še napol živega, a mu niso mogli več pomagati.

Zajel ga je vrtinec nasprotujočih si občutij in čedalj bolj je bilo jasno, da ga bo pogoltnilo na dno. Čim bolj se je zapiral sam vase, tem bolj je izgubljal tla pod nogami. Resničnost, ljudje in predmeti, vse se mu je popačilo.

Werther je zrcalna podoba Goethe-ja ~ v pripovedi se skriva vrsta osebnih izkušenj in spoznanj, a mimo njih še kopica posrednih odkritij, ki so ga takrat pretresla, ko je preboleval svojo mlado ljubezen in iskal izhode iz stiske v kateri se je znašel.


Živel sem, ljubil in zelo hudo trpel! To je bilo na stvari.


6. Dogajalni kraj: zgodba se dogaja na podeželju, večino časa pa v kraju Wahlheim

7. Dogajalni čas: zgodba se dogaja od 4. maja 1771 do 21. decembra 1772, nato se Werther ustreli

8. Slog:

~ veliko besed napolnjenih s čustvenimi prizvoki

~ retorične figure

~ vzkliki, rotitve

~ premolki z globljo vsebino

~ iteracije

~ nova metaforika

~ inverzije, epifore in metafore

9. Zgradba besedila: sintetična.

10. Ubeseditveni način: epski.

11. Zgodba: oznanja marsikaj in je zelo pretresljiva, ker se razlikuje od razumsko urejene, umerjene predstave o svetu in življenju zahodnoevropskega meščanstva.

12. Roman je zasnovan drugače, kot so bili zasnovani takratni sentimentalni romani, vendar ga moramo po zunanjih znamenjih - pripoved v 1. osebi, pisemska tehnika in zaupljiv izpovedovalni ton ter izlivi čustev - uvrstiti k njim.