Anton Bezenšek: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Struc (pogovor | prispevki)
m N/članek/Anton Bezenšek/začetek/
 
Struc (pogovor | prispevki)
Vrstica 2: Vrstica 2:


== Bezenškova mladost ==
== Bezenškova mladost ==
Anton se je rodil očetu Tomažu Vezenšku- (Anton se je odrasel sam preimenoval v Bezenšek) in materi Marjeti roj. Kranjc v Bukovju pri Frankolovem kot najstarejši med osmimi sinovi. Oče Tomaž je bil dober gospodar in razgledan kmet, ugleden je bil v svoji okolici tudi kot dober pevec, cerkveni ključar in glasbenik. Zavedal se je pomena šolske izobrazbe in je vse svoje sinove spodbujal k učenju. Anton je že v [[Ljudska šola|Ljudski šoli]] na Frankolovem pokazal svojo nadarjenost. Takratni učitelj Filip Koderman ga je v popoldanskem času še dodatno poučeval nemščino, tako da se je [[Anton|Tonej]], kakor so ga klicali domači, lahko v jeseni 1865. leta lahko vpisal v četrti razred ljudske šole v [[Celje|Celju]]. Tu je dopolnil svoje znanje in se vpisal na [[Gimnazija v Celju|Gimnazijo v Celju]]. Postal je eden od najboljših učencev četrtega letnika, zato je bil leta 1870, zaradi učnega uspeha in vzornega vedenja, sprejet v celjsko Opatijo na brezplačno hrano in stanovanje. Takratni opat Matija Vodušek ga je spodbujal k literarnemu ustvarjanju. Tonej je že kot gimnazijec pošiljal svoje leposlovne spise pod psevdonimom v mladinski časopis '''''Vrtec''''' in leposlovni list '''''Zora'''''.
Anton se je rodil očetu Tomažu Vezenšku- (Anton se je odrasel sam preimenoval v Bezenšek) in materi Marjeti roj. Kranjc v Bukovju pri Frankolovem kot najstarejši med osmimi sinovi. Oče Tomaž je bil dober gospodar in razgledan kmet, ugleden je bil v svoji okolici tudi kot dober pevec, cerkveni ključar in glasbenik. Zavedal se je pomena šolske izobrazbe in je vse svoje sinove spodbujal k učenju. Anton je že v [[Ljudska šola|Ljudski šoli]] na Frankolovem pokazal svojo nadarjenost. Takratni učitelj Filip Koderman ga je v popoldanskem času še dodatno poučeval nemščino, tako da se je [[Anton|Tonej]], kakor so ga klicali domači, lahko v jeseni 1865. leta lahko vpisal v četrti razred ljudske šole v [[Celje|Celju]]. Tu je dopolnil svoje znanje in se vpisal na [[Gimnazija Celje|Gimnazijo v Celju]]. Postal je eden od najboljših učencev četrtega letnika, zato je bil leta 1870, zaradi učnega uspeha in vzornega vedenja, sprejet v celjsko Opatijo na brezplačno hrano in stanovanje. Takratni opat Matija Vodušek ga je spodbujal k literarnemu ustvarjanju. Tonej je že kot gimnazijec pošiljal svoje leposlovne spise pod psevdonimom v mladinski časopis '''''Vrtec''''' in leposlovni list '''''Zora'''''.


== Bezenškov visokošolski študij ==
== Bezenškov visokošolski študij ==

Redakcija: 21:45, 22. januar 2010

Anton Bezenšek rojen 15. aprila 1854 v Bezenškovo Bukovje pri Frankolovem, umrl 11. Decembra 1915 v Sofiji- Bolgarija, ustanovitelj slovenske, hrvaške, bolgarske in ruske Stenografije. Deloval je kot slavist, pedagog, založnik in urednik.

Bezenškova mladost

Anton se je rodil očetu Tomažu Vezenšku- (Anton se je odrasel sam preimenoval v Bezenšek) in materi Marjeti roj. Kranjc v Bukovju pri Frankolovem kot najstarejši med osmimi sinovi. Oče Tomaž je bil dober gospodar in razgledan kmet, ugleden je bil v svoji okolici tudi kot dober pevec, cerkveni ključar in glasbenik. Zavedal se je pomena šolske izobrazbe in je vse svoje sinove spodbujal k učenju. Anton je že v Ljudski šoli na Frankolovem pokazal svojo nadarjenost. Takratni učitelj Filip Koderman ga je v popoldanskem času še dodatno poučeval nemščino, tako da se je Tonej, kakor so ga klicali domači, lahko v jeseni 1865. leta lahko vpisal v četrti razred ljudske šole v Celju. Tu je dopolnil svoje znanje in se vpisal na Gimnazijo v Celju. Postal je eden od najboljših učencev četrtega letnika, zato je bil leta 1870, zaradi učnega uspeha in vzornega vedenja, sprejet v celjsko Opatijo na brezplačno hrano in stanovanje. Takratni opat Matija Vodušek ga je spodbujal k literarnemu ustvarjanju. Tonej je že kot gimnazijec pošiljal svoje leposlovne spise pod psevdonimom v mladinski časopis Vrtec in leposlovni list Zora.

Bezenškov visokošolski študij

Čas njegovega šolanja na Gimnaziji Celje je sovpadal z dobo narodnih taborov in uspešnim delovanjem čitalnic, to je izoblikovalo odločno narodno mišljenje in ljubezen do slovenske besede. Leta 1873 je bil glavni pobudnik in ustanovitelj Besede prvega slovenskega dijaškega društva na celjski gimnaziji. Postal je prvi predsednik in zelo aktiven član tega društva. To mu je nakopalo mnogo težav z nemško usmerjenimi profesorji, zlasti od profesorja matematike, ki mu je zagrozil da ne bo opravil mature. Bezenšek se je takrat povezal s svojimi prijatelji, ki so bili v podobnem položaju, prijavili so se na zrelostni izpit leta 1874 v Zagreb, kjer je uspešno maturiral. Oktobra leta 1874 se je vpisal na filozofsko fakulteto, novoustanovljene Zagrebške Univerze.