Mestni avtobusni liniji št. 19B in 19I (Ljubljana): Razlika med redakcijama
Vrstica 16: | Vrstica 16: | ||
*170 Astra |
*170 Astra |
||
*172 Razstavišče (ČGP [[Delo]], Železniški muzej, pošta) |
*172 Razstavišče (ČGP [[Delo]], Železniški muzej, pošta) |
||
*058 Bavarski dvor (parkirna hiša, Kozolec, končno postajališče linij št. [[Mestna avtobusna linija št. 1 (Ljubljana)|'''N1''']], [[Mestna avtobusna linija št. 3 (Ljubljana)|'''3B''', '''N3''']], [[Mestna avtobusna linija št. 8 (Ljubljana)|'''8B''']] |
*058 Bavarski dvor (parkirna hiša, Kozolec, končno postajališče linij št. [[Mestna avtobusna linija št. 1 (Ljubljana)|'''N1''']], [[Mestna avtobusna linija št. 3 (Ljubljana)|'''3B''', '''N3''']], [[Mestna avtobusna linija št. 8 (Ljubljana)|'''8B''']] in [[Mestna avtobusna linija št. 11 (Ljubljana)|'''N11''']]) |
||
*492 Ajdovščina ([[MNZ]], [[Nebotičnik]]) |
*492 Ajdovščina ([[MNZ]], [[Nebotičnik]]) |
||
*026 Konzorcij (Šubičeva gimnazija, [[Parlament]]) |
*026 Konzorcij (Šubičeva gimnazija, [[Parlament]]) |
Redakcija: 21:57, 31. december 2009
Mestna avtobusna linija številka 19 Tomačevo - Barje je ena izmed 23 avtobusnih linij javnega mestnega prometa v Ljubljani. Poteka v smeri sever - jug in povezuje Tomačevo in Nove Žale preko središča mesta s Trnovim in Barjem.
Trasa
Tomačevska cesta - krožišče Žale - Linhartova cesta - Topniška cesta - Dunajska cesta - Slovenska cesta - Barjanska cesta - Finžgarjeva ulica - Riharjeva ulica - Barjanska cesta - Opekarska cesta - Hladnikova cesta - Ižanska cesta.
Številke in imena avtobusnih postajališč (pomembni objekti in ustanove)
smer Tomačevo - Barje
|
smer Barje - Tomačevo
|
Režim obratovanja
Linija obratuje vse dni v letu, tj. ob delavnikih, sobotah, nedeljah in praznikih. Avtobusi najpogosteje vozijo ob delavniških prometnih konicah. Vse dni je zadnji odhod iz centra mesta (Bavarski dvor) proti obema končnima obračališčema ob 22.30.
Preglednica časovnih presledkov
Linija 19 - delavnik
|
Linija 19 - sobota
|
Linija 19 - nedelja, praznik
|
- Vsako leto ob prazniku spomina na mrtve 1. novembra linija št. 19 zaradi posebne prometne ureditve v okolici pokopališča Žale obratuje po zgoščenem voznem redu na odseku Barje - Nove Žale, kjer je izravnava voznih časov. Z Novih Žal avtobusi vozijo po Clevelandski, Šmartninski cesti mimo Novih Jarš, po Pokopališki ulici, kjer se pri krožišču vključijo na redno traso proti Barju.
Zgodovina
Tomačevo je kot ljubljansko obmestno naselje redno mestno avtobusno progo s središčem mesta dobilo leta 1978. Tedaj so avtobusi obratovali na relaciji Bavarski dvor - Tomačevo. Prebivalci ob Ižanski cesti pa so redno mestno avtobusno progo dobili leta 1984. To je bila kratka prestopna proga št. 17 Barje - Trnovo, ki je obratovala le ob delavniških konicah. Kmalu so razmišljali tudi o njenem podaljšanju vse do Kongresnega trga, vendar so leta 1988 obe progi povezali v eno in nastala je proga št. 19 Tomačevo - Barje, ki je nato v taki obliki obratovala naslednjih deset let. Leta 1998 so namreč spremenili potek proge v Trnovem, in sicer so jo s Ceste na Loko preusmerili mimo naselja Rakova Jelša. Trenutno predzadnja sprememba na liniji se je zgodila po odprtju nove Barjanske ceste in novega mostu preko Gradaščice decembra leta 2007, ko so jo preusmerili z Riharjeve in s Finžgarjeve ceste na novozgrajeni odsek. Aprila 2008 so jo z novozgrajene ceste preusmerili oz. vrnili na staro traso.
31. avgusta 2009 so na obračališču Barje uredili povezavo oz. prestopanje na linijo št. 19B, ki povezuje Črno vas, Lipe in Podpeč z Jezerom.