Cankarjeva založba: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Brez povzetka urejanja
Brez povzetka urejanja
Vrstica 1: Vrstica 1:
{{bioslika|islike=LogotipCZ.jpg|napis=Logotip Cankarjeve založbe}}
{{bioslika|islike=LogotipCZ.jpg|napis=Logotip Cankarjeve založbe}}


'''Cankarjeva založba''' (kratica CZ) je založniško podjetje v [[Ljubljana|Ljubljani]]. 1. junija [[1945]] jo je ustanovil [[Centralni komite Komunistične partije Slovenije|Centralni komite Komunistične partije Slovenije]] (CK KPS), danes je del [[Mladinska knjiga|Mladinske knjige]].
'''Cankarjeva založba''' (kratica CZ) je založniško podjetje v [[Ljubljana|Ljubljani]]. 1. junija [[1945]] jo je ustanovil [[Centralni komite Komunistične partije Slovenije|Centralni komite Komunistične partije Slovenije]] (CK KPS), danes je del [[Mladinska knjiga|Skupine Mladinska knjiga]].


== O založbi ==
== O založbi ==

Redakcija: 20:17, 2. november 2009

Logotip Cankarjeve založbe

Cankarjeva založba (kratica CZ) je založniško podjetje v Ljubljani. 1. junija 1945 jo je ustanovil Centralni komite Komunistične partije Slovenije (CK KPS), danes je del Skupine Mladinska knjiga.

O založbi

Zgodovina

Cankarjeva založba se je leta 1956 združila s Slovenskim knjižnim zavodom in se vključila v sklop Združenega podjetja Ljudska pravica. Od leta 1969 je poslovala kot samostojna delovna organizacija. Kot delniška družba je 1. septembra 2004 postala del združene Mladinske knjige Trgovine. Njen ožji, založniški del, nadaljuje založniško poslanstvo v okviru novo ustanovljene Cankarjeve založbe, ki je zdaj družba z omejeno odgovornostjo.

Dejavnosti

V prvih tednih po osvoboditvi je prevzela založniško dejavnost agitpropa pri CK KPS. Osnovna dejavnost je bila usmerjena v množično izdajanje političnopropagandne, klasične in sodobne marksistične literature ter naprednega tujega in domačega slovstva. Temu je v osnovi ostala zvesta tudi potem, ko je s pridružitvijo Slovenskega knjižnega zavoda razširila dejavnost in začela izdajati tudi drugo leposlovje, poljudno znanost, leksiko ... Specializirana je še za otroško literaturo, učbenike, turizem in umetnost. Tudi danes je njena osnovna dejavnost založništvo, in sicer tako za domače kot tuje avtorje. V njenem programu so zastopani najodličnejši domači in tuji pisatelji (Matej Bor, Milan Dekleva, Ciril Kosmač, Kajetan Kovič, Svetlana Makarovič, Gregor Strniša, Jože Udovič, Vinko Möderndorfer, Marias Javier, Gustave Flaubert ...), mnogo ljudi pa je pripravila k branju. Cankarjeva založba se ukvarja še z izvozno-uvozno dejavnostjo, s prodajo pisarniške in računalniške opreme, izdajanjem koledarjev in drugih komercialnih tiskov.

Najpomembnejše izdaje

Sem spadajo Leninova izbrana dela v štirih knjigah (COBISS), kritična izdaja zbranih del Marxa in Engelsa (COBISS), 18 knjig govorov in člankov J. Broza – Tita (COBISS), zbrano delo Borisa Kidriča (COBISS) v treh knjigah, izbrana dela Ivana Cankarja (COBISS) v desetih in šestih knjigah. Zbirka Sto romanov, 100 del iz svetovne književnosti v uredništvu Antona Ocvirka, z izčrpnimi spremnimi besedami in v nakladi 1.904.070 izvodov, spada med najambicioznejša slovenska založniška dejanja. Pridružujejo se ji izbor del Nobelovih literarnih nagrajencev Nobelovci (98 knjig, 1.175.800 izvodov) v uredništvu Janka Modra, leksikalna dela (Leksikon Cankarjeve založbe (COBISS), tematski Leksikoni Cankarjeve založbe, Verbinčev Slovar tujk (COBISS)) in razni priročniki (kuharska knjiga Felicite Kalinšek (COBISS)).

Zunanje povezave

Viri

  • Bibliografija Cankarjeve založbe 1945–1974 in Slovenskega knjižnega zavoda 1945–1956. Jože Munda. Ljubljana: Cankarjeva založba, 1975.
  • Bibliografija Cankarjeve založbe 1975–1944. Jože Munda in Martin Grum. Ljubljana: Cankarjeva založba, 1995.
  • Hiša Cankarjeve zaveze. Tone Pavček. Ljubljana: Cankarjeva založba, 2005.

Glej tudi