Zasavje: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
McMatic (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
TXiKiBoT (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: sr:Засавље
Vrstica 23: Vrstica 23:
* [http://www.kam.si/pokrajine/zasavje.html Zasavje]
* [http://www.kam.si/pokrajine/zasavje.html Zasavje]
[[Kategorija:Področja Slovenije]]
[[Kategorija:Področja Slovenije]]

[[sr:Засавље]]

Redakcija: 22:28, 25. marec 2009

Pet zasavskih občin
Pet zasavskih občin

Zasavje je regija v osrednji Sloveniji, ki obsega hribovit svet ob reki Savi v območju med Ljubljansko kotlino in Panonsko nižino. Regionalna središča so Litija, Zagorje ob Savi, Trbovlje, Hrastnik in Radeče.

Območje Zasavja se ne ujema z zgodovinskimi deželnimi mejami - južni in zahodni del leži na Kranjskem, severno-vzhodni pa na Štajerskem - in se kot toponim pojavi razmeroma pozno, leta 1928 ga z vodnikom »Zasavje - praktični vodnik« uvede geograf in potopisec Rudolf Badjura.

Zasavje je z odprtjem premogovnikov v Zagorju, Trbovljah in Hrastniku v prvi polovici 19. stoletja med prvimi slovenskimi regijami doživelo industrializacijo, ki jo je spodbudila tudi bližina južne železnice Dunaj-Trst, saj Zidani Most postane leta 1862 z dograditvijo proge do Zagreba in Siska pomembno železniško križišče.

Danes od vseh rudnikov obratuje le še Rudnik v Trbovljah, tudi zanj pa je določen datum zaptja, kljub nasprotovanju lokalnega političnega vrha. Območje se tudi sooča s posledicami, ki jih je pustila težka industrija v krajih. Danes je najbolj zloglasen primer Trboveljske cementarne, ki je v lasti Francoskega Lafarga.

Iz Zasavja je bil tudi nekdanji slovenski in predsednik Janez Drnovšek, ki je pokopan na Zagorskem pokopališču in ima v istem mestu tudi doprsen kip.

Zunanje povezave