Povojni zunajsodni poboji v Sloveniji: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
m - prestavitev Povojni izvensodni poboji na Povojni izvensodni poboji v Sloveniji: Geslo je bilo zelo omejeno (kje/kdaj). Zdaj je urejen "kje".
Jalen (pogovor | prispevki)
Redakcija 1745223 uporabnika Pekinez (pogovor) razveljavljena- tendenciozne trditve brez znanstvenih virov
Vrstica 1: Vrstica 1:
'''Povojni poboji''' so izraz za izvensodne [[umor|pomore]] vojnih ujetnikov in civilistov neposredno po koncu [[druga svetovna vojna|druge svetovne vojne]] v [[Slovenija|Sloveniji]]. Prikrita množična grobišča, ki so rezultat povojne morije, so bila desetletja načrtno in skrbno zamolčana. V veliki večini primerov je šlo za brutalne pokole na samem mestu grobišča. Do sedaj je evidentiranih okoli 600 množičnih grobišč. Razkrivanje, evidentiranje in urejanje prikritih grobišč se je javno pričelo šele po slovenski osamosvojitvi, oziroma po koncu enopartijskega totalitarizma.
'''Povojni poboji''' so izraz za izvensodne [[umor|pomore]] vojnih ujetnikov in civilistov neposredno po koncu [[druga svetovna vojna|druge svetovne vojne]] v [[Slovenija|Sloveniji]]. Prikrita množična grobišča, ki so rezultat povojne morije, so bila desetletja načrtno in skrbno zamolčana. V veliki večini primerov je šlo za brutalne pokole na samem mestu grobišča. Do sedaj je evidentiranih okoli 600 množičnih grobišč. Razkrivanje, evidentiranje in urejanje prikritih grobišč se je javno pričelo šele po slovenski osamosvojitvi oziroma po koncu enopartijskega režima.

Poglavitno krivdo za tragične dogodke po koncu 2. svetovne vojne v Sloveniji nosi tedanje vodstvo [[KPS]] in [[KPJ]] pod vodstvom Josipa Broza - Tita<ref>http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=1&c_id=194622</ref>. Posamezniki, ki so dgovorni za množične povojne zločine na ozemlju Republike Slovenije, pa do danes niso bili obsojeni.

== Viri in opombe ==
{{reflist|2}}


== Glej tudi ==
== Glej tudi ==

Redakcija: 12:29, 17. marec 2009

Povojni poboji so izraz za izvensodne pomore vojnih ujetnikov in civilistov neposredno po koncu druge svetovne vojne v Sloveniji. Prikrita množična grobišča, ki so rezultat povojne morije, so bila desetletja načrtno in skrbno zamolčana. V veliki večini primerov je šlo za brutalne pokole na samem mestu grobišča. Do sedaj je evidentiranih okoli 600 množičnih grobišč. Razkrivanje, evidentiranje in urejanje prikritih grobišč se je javno pričelo šele po slovenski osamosvojitvi oziroma po koncu enopartijskega režima.

Glej tudi

Zunanje povezave