Demokrit: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
m robot Dodajanje: simple:Democritus
Escarbot (pogovor | prispevki)
Vrstica 68: Vrstica 68:
[[sr:Демокрит]]
[[sr:Демокрит]]
[[sv:Demokritos]]
[[sv:Demokritos]]
[[th:ดีโมครีตัส]]
[[tl:Democritus]]
[[tl:Democritus]]
[[tr:Demokritos]]
[[tr:Demokritos]]

Redakcija: 03:53, 20. november 2008

Slika:Demokrit.jpeg
Demokrit

Demokrit [demókrit] (starogrško starogrško Δημόκριτος: Demókritos), starogrški filozof in učenjak, * okoli 470 pr. n. št., Abdera v Trakiji, † 360 pr. n. št.

Demokrit je bil Levkipov učenec, Anaksagorin, Sokratov in Hipokratov sodobnik. Njegova številna dela pisana z jonskim narečjem (dialektom) so obsegala vso področje tedanjega znanstvenega zanimanja (matematiko, astronomijo, fiziko, biologijo, medicino, filologijo, geografijo, etiko, filozofijo, itd.), vendar je ohranjenih od njih samo 70 naslovov in nekaj fragmentov. Je glavni predstavnik atomizma, po njem se svet sestoji izključno iz nepreglednega števila atomov in praznega vesoljskega prostora. Nepravilno gibanje atomov po Vesolju pripelje včasih do ustvarjanja atomskih vrtincev, ki se počasi krčijo in združujejo v velikanske mase - nebesna telesa, med katere spada tudi naša Zemlja. To se venomer ponavlja.

Slika:DemocritusLaughing.jpeg
Demokrit, Hendrik ter Brugghen, 1629

Prišel je do skoraj neverjetnega zaključka, da je Rimska cesta skupek svetlobe neštevno mnogo zvezd, od katerih vsaka sveti preveč slabo, da bi jih lahko opazili. Pri tem ne smemo pozabiti, da je to mislil v času, ko so vsi ostali ljudje bili trdno prepričani, da je na tem mestu mleko, ki ga je kot dojenček polil Heraklej, ko ga je boginja Junona hranila. Po njegovem mnenju Zemljo sestavljajo težji delci, nebesna telesa pa lažji. Lastnosti snovi so odvisne od tega, kakšni atomi jih sestavljajo in kako so razporejeni.

Slika:Democritus stamp.jpg
Grška znamka, izdana 26. septembra 1983, v spomin Mednarodni konferenci o Demokritu in njegovemu delu

Predloga:Link FA