Poglavitni kompleks tkivne skladnosti: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
+
m +
Vrstica 5: Vrstica 5:


==Organizacija v genomu==
==Organizacija v genomu==
Poglavitni histokompatibilnostni kompleks je velik odsek [[genom]]a, ki se pri človeku nahaja na [[kromosom]]u 6 in je zanj značilno, da so geni razporejeni zelo na gosto. Odsek je razdeljen v tri regije, ki kodirajo [[beljakovina|beljakovine]] z različno funkcijo - '''PHK I''', '''PHK II''' in '''PHK III'''.
Poglavitni histokompatibilnostni kompleks je velik odsek [[genom]]a, ki se pri človeku nahaja na [[kromosom]]u 6 in je zanj značilno, da so geni razporejeni zelo na gosto. Odsek je razdeljen v tri regije, ki kodirajo [[beljakovina|beljakovine]] z različno funkcijo - '''PHK I''', '''PHK II''' in '''PHK III'''. Gre za eno najbolj variabilnih regij v genomu, z 10 ali več [[alel]]i na vsakem [[lokus]]u, ki se med prepisovanjem naključno kombinirajo, rezultat česar je velika raznolikost njihovih produktov.


Beljakovine PHK razreda III se po funkciji zelo razlikujejo od PHK I in PHK II (za slednje se je uveljavil tudi izraz »klasični PHK«), vendar ležijo geni zanje med regijama PHK I in PHK II, zato jih pogosto obravnavajo skupaj z njimi.
Beljakovine PHK razreda III se po funkciji zelo razlikujejo od PHK I in PHK II (za slednje se je uveljavil tudi izraz »klasični PHK«), vendar ležijo geni zanje med regijama PHK I in PHK II, zato jih pogosto obravnavajo skupaj z njimi, čeprav so bistveno manj variabilni. To so geni za beljakovine, ki sestavljajo [[sistem komplementa]], za [[citokin]]e, [[heat shock protein]]e idr.


==Viri==
==Viri==

Redakcija: 15:04, 21. oktober 2008

Poglavitni histokompatibilnostni kompleks (kratica PHK, bolj znan pod kratico MHC za angleški izraz major histocompatibility complex) je skupni izraz za veliko skupino genov v genomu večine vretenčarjev in njihove produkte (beljakovine), ki imajo v imunskem sistemu vlogo razločevanja med lastnimi in tujimi antigeni v organizmu.

Pri različnih organizmih je PHK znan pod drugimi imeni, saj je bil opisan večkrat ločeno in šele kasneje so ugotovili, da gre za homologne gene. Pri človeku ga tako označujemo s kratico HLA (za angleški izraz human leukocyte antigen - človeški levkocitni antigen), pri psih DLA, pri miših H-2 itd.

Organizacija v genomu

Poglavitni histokompatibilnostni kompleks je velik odsek genoma, ki se pri človeku nahaja na kromosomu 6 in je zanj značilno, da so geni razporejeni zelo na gosto. Odsek je razdeljen v tri regije, ki kodirajo beljakovine z različno funkcijo - PHK I, PHK II in PHK III. Gre za eno najbolj variabilnih regij v genomu, z 10 ali več aleli na vsakem lokusu, ki se med prepisovanjem naključno kombinirajo, rezultat česar je velika raznolikost njihovih produktov.

Beljakovine PHK razreda III se po funkciji zelo razlikujejo od PHK I in PHK II (za slednje se je uveljavil tudi izraz »klasični PHK«), vendar ležijo geni zanje med regijama PHK I in PHK II, zato jih pogosto obravnavajo skupaj z njimi, čeprav so bistveno manj variabilni. To so geni za beljakovine, ki sestavljajo sistem komplementa, za citokine, heat shock proteine idr.

Viri