Delsko-atiška pomorska zveza: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Brez povzetka urejanja
Brez povzetka urejanja
Vrstica 1: Vrstica 1:
[[Slika:Atene1.jpg|right|thumb|Atene]]
'''Atiško-delska zveza''' je bila ustanovljena po koncu [[Grško-perzijske vojne]], leta [[478. pr. n. št.]].
'''Atiško-delska zveza''' je bila ustanovljena po koncu [[Grško-perzijske vojne]], leta [[478. pr. n. št.]]. Vanjo je vstopilo večino mest v [[Egejsko morje|Egejskem morju]], pod vodstvom [[Atene|Aten]]. Glavna cilja zveze sta bila maščevanje [[Perzija|Perzijcem]] zaradi pustošenja po grških tleh in dokončna zmaga [[Grki|Grkov]].


== Vzrok nastanka ==

[[Grško-perzijske vojne|Grško-perzijska vojna]] je spremenila razmerje moči v [[Grčija|Grčiji]]. [[Šparta]] je veljala za najmočnejšo kopensko silo, po vojni s [[Perzija|Perzijo]] pa so se uveljavile tudi [[Atene]], kot pomorska velesila. Pod njenim vodstvom so ustanovili Atiško-delsko zvezo, v katero je vstopilo večino mest v [[Egejsko morje|Egejskem morju]]. Zveza je nastala z nalogo, da se bodo <font size=+1 color=red>'''vedno borili proti Perziji'''</font>.




== Opis zveze ==
== Opis zveze ==
Večino sredstev so določali [[Atene|Atenci]]. Vsi člani zveze so sestavljali svet, v katerem so bile na začetku vse polis enakopravne. Sedež zveze je bil na otoku Delosu, vrhovno poveljstvo pa je bilo v rokah Atencev. Na enakopravnosti zasnovana zveza se je kmalu spremenila v atenski imperij. Z vmešavanjem v notranje zadeve članic so skoraj vsem zavezniškim mestom odvzeli svobodo. Vsak poskus odstopa kakšne od zaveznic so kaznovali z vojaško silo. Leta [[454 pr. n. št.]] so sedež blagajne z Delosa prenesli v [[Atene]], saj naj bi bila tam bolj varna, a so jo Atene kmalu začele izkoriščati za lastne potrebe.
Večino sredstev so določali [[Atene|Atenci]]. Države so morale zvezi prispevati denar in svoje ladjevje. Vsi člani zveze so sestavljali svet, v katerem so bile na začetku vse polis enakopravne. Sedež zveze je bil na otoku Delosu, vrhovno poveljstvo pa je bilo v rokah Atencev. Na enakopravnosti zasnovana zveza se je kmalu spremenila v atenski imperij. Z vmešavanjem v notranje zadeve članic so skoraj vsem zavezniškim mestom odvzeli svobodo. Vsak poskus odstopa kakšne od zaveznic so kaznovali z vojaško silo. Leta [[454 pr. n. št.]] so sedež blagajne z [[Delos]]a prenesli v [[Atene]], saj naj bi bila tam bolj varna, a so jo Atene kmalu začele izkoriščati za lastne potrebe. Zaradi nestabilnosti atenskega imperija je zveza kmalu propadla.
[[Slika:Atene1.jpg|thumb]]


== Viri in literatura ==
== Viri in literatura ==


* Zgodovina 1; prof. V. Brodnik, prof. R. Jernejčič, prof. Z. Radonjić, prof. T. Urankar-Dornik
* Zgodovina 1; prof. V. Brodnik, prof. R. Jernejčič, prof. Z. Radonjić, prof. T. Urankar-Dornik

[[ar:الاتحاد الديلي]]
[[bg:Делоски морски съюз]]
[[ca:Lliga de Delos]]
[[cs:Athénský námořní spolek]]
[[da:Det Deliske Søforbund]]
[[de:Attischer Seebund]]
[[en:Delian League]]
[[es:Confederación de Delos]]
[[fr:Impérialisme athénien]]
[[gl:Liga de Delos]]
[[it:Lega delio-attica]]
[[he:הליגה האטית-דלית]]
[[nl:Delische Bond]]
[[ja:デロス同盟]]
[[no:Det athenske sjøforbundet]]
[[pl:Ateński Związek Morski]]
[[pt:Liga de Delos]]
[[ru:Делосский союз]]
[[sr:Делски савез]]
[[sh:Delski savez]]
[[fi:Deloksen meriliitto]]
[[sv:Attiska sjöförbundet]]
[[uk:Афінський Морський Союз]]
[[zh:提洛同盟]]

Redakcija: 21:45, 11. marec 2008

Slika:Atene1.jpg
Atene

Atiško-delska zveza je bila ustanovljena po koncu Grško-perzijske vojne, leta 478. pr. n. št.. Vanjo je vstopilo večino mest v Egejskem morju, pod vodstvom Aten. Glavna cilja zveze sta bila maščevanje Perzijcem zaradi pustošenja po grških tleh in dokončna zmaga Grkov.


Opis zveze

Večino sredstev so določali Atenci. Države so morale zvezi prispevati denar in svoje ladjevje. Vsi člani zveze so sestavljali svet, v katerem so bile na začetku vse polis enakopravne. Sedež zveze je bil na otoku Delosu, vrhovno poveljstvo pa je bilo v rokah Atencev. Na enakopravnosti zasnovana zveza se je kmalu spremenila v atenski imperij. Z vmešavanjem v notranje zadeve članic so skoraj vsem zavezniškim mestom odvzeli svobodo. Vsak poskus odstopa kakšne od zaveznic so kaznovali z vojaško silo. Leta 454 pr. n. št. so sedež blagajne z Delosa prenesli v Atene, saj naj bi bila tam bolj varna, a so jo Atene kmalu začele izkoriščati za lastne potrebe. Zaradi nestabilnosti atenskega imperija je zveza kmalu propadla.

Viri in literatura

  • Zgodovina 1; prof. V. Brodnik, prof. R. Jernejčič, prof. Z. Radonjić, prof. T. Urankar-Dornik