Laponska vojna: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
m iw
AndrejS.K (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Vrstica 18: Vrstica 18:




'''Laponska vojna''' je bil spopad me nemškimi enotami in finsko vojsko. Vojna se je začela po tem, ko je Finska septembra [[1944]] podpisala premirje z [[Sovjetska zveza|Sovjetsko zvezo]]. Premirje je zahtevalo, da mora Finska iz svojega ozemlja pregnati vse namške čete. Vojna je trajala od [[september|septembra]] [[1944]] do [[april]]a [[1945]] ko so bile iz finske pregnani še zadnji nemški vojaki.
'''Laponska vojna''' je bil spopad me nemškimi enotami in finsko vojsko. Vojna se je začela po tem, ko je [[Finska]] septembra [[1944]] podpisala premirje z [[Sovjetska zveza|Sovjetsko zvezo]]. Premirje je zahtevalo, da mora Finska iz svojega ozemlja pregnati vse namške čete. Vojna je trajala od [[september|septembra]] [[1944]] do [[april]]a [[1945]] ko so bile iz finske pregnani še zadnji nemški vojaki.

==Vojna==
Po koncu [[Nadaljevalna vojna|nadaljevalne vojne]] med Finsko in Sovjetsko zvezo (SZ) se je na daljnem [[sever]]u odprla nova [[fronta]]. Premirje med SZ in finsko je vsebovalo zahtevo, da mora finska iz svojega ozemlja pregnati vse nemške enote, v kolikor tega finci ne bodo storili bo to storila [[rdeča armada]]. Tako fincem ne prevstane drugega kot, da napadejo nemce, ki so bili še včeraj njihovi zavezniki v vojni proti SZ. Nemci so želeli zaradi nadora nad [[Norveška|Norveško]], čim dlje obdržati nadzor nad Finskim ozemljem. Spopadi so bili grozni, nemci so iz maščevanja zaradi izdaje, požigali cele vasi in pobijali nedolžno civilno prebivalstvo. Boji so trjali vse do [[april]]a [[1945]]. Med [[7. oktober|7.]] in [[15. oktober|15. oktobrom]] [[1944]] pride na daljnem severu do velike ofenzive ob Barentsovem morju. Do [[18. oktober|18. oktobra]] rdeča armada že prestopi Norveško mejo, kjer se fronta nato ustali. Med boji na Norveško-Finski meji sodeluje tudi 20. gorska [[armada]] [[general]]a Rendulica, ki so ga na to bojišče preselili po neuspešnem napadu na [[Drvar]]. Ruske čete globje na Norveško ozemlje niso prodrle. Zadrževale so se večinoma na črti Kirkenes-Noutsi, ki je na finski meji. S to vojno so se končale vojaške operacijena Finskem ozemlju.


== Glej tudi ==
== Glej tudi ==

Redakcija: 19:15, 8. oktober 2007

Laponska vojna
Del druge svetovne vojne

Nemški umik iz Finske med laponsko vojno.
Datumseptember 1944 do april 1945
Prizorišče
Izid finska zmaga
Udeleženci
Nemčija Finska
Poveljniki in vodje
Lother Rendulie Hjalmar Siilasvuo
Moč
200.000 vojakov 60.000 vojakov
Žrtve in izgube
950 padlih, 2.000 ranjenih in 1.300 zajetih 774 padlih, 3.000 ranjenih in 262 pogrešanih


Laponska vojna je bil spopad me nemškimi enotami in finsko vojsko. Vojna se je začela po tem, ko je Finska septembra 1944 podpisala premirje z Sovjetsko zvezo. Premirje je zahtevalo, da mora Finska iz svojega ozemlja pregnati vse namške čete. Vojna je trajala od septembra 1944 do aprila 1945 ko so bile iz finske pregnani še zadnji nemški vojaki.

Vojna

Po koncu nadaljevalne vojne med Finsko in Sovjetsko zvezo (SZ) se je na daljnem severu odprla nova fronta. Premirje med SZ in finsko je vsebovalo zahtevo, da mora finska iz svojega ozemlja pregnati vse nemške enote, v kolikor tega finci ne bodo storili bo to storila rdeča armada. Tako fincem ne prevstane drugega kot, da napadejo nemce, ki so bili še včeraj njihovi zavezniki v vojni proti SZ. Nemci so želeli zaradi nadora nad Norveško, čim dlje obdržati nadzor nad Finskim ozemljem. Spopadi so bili grozni, nemci so iz maščevanja zaradi izdaje, požigali cele vasi in pobijali nedolžno civilno prebivalstvo. Boji so trjali vse do aprila 1945. Med 7. in 15. oktobrom 1944 pride na daljnem severu do velike ofenzive ob Barentsovem morju. Do 18. oktobra rdeča armada že prestopi Norveško mejo, kjer se fronta nato ustali. Med boji na Norveško-Finski meji sodeluje tudi 20. gorska armada generala Rendulica, ki so ga na to bojišče preselili po neuspešnem napadu na Drvar. Ruske čete globje na Norveško ozemlje niso prodrle. Zadrževale so se večinoma na črti Kirkenes-Noutsi, ki je na finski meji. S to vojno so se končale vojaške operacijena Finskem ozemlju.

Glej tudi