Portal:V novicah/april 2023
Videz
April 2023 je bil četrti mesec tekočega neprestopnega leta. Mesec, ki se je začel v soboto, se je končal po 30 dneh v nedeljo.
Gospodarstvo in kmetijstvo
- 29. april
- Predsednik Fiskalnega sveta Republike Slovenije Davorin Kračun je opozoril, da je Slovenija zaradi predvidenih naraščajočih stroškov staranja visokotvegana država glede dolgoročne vzdržnosti javnega dolga. To zahteva reforme socialnega in pokojninskega sistema. (RTV Slovenija) (Radio Ognjišče)
- 27. april
- Poljski predsednik vlade Mateusz Morawiecki je uradno odprl novo letališče Varšava-Radom v Radomu, ki so ga gradili od maja 2019. Ocenjujejo, da bo letališče sprva lahko uporabljalo približno 1 milijon potnikov na leto, v prihodnosti pa približno 3 milijoni potnikov na leto. (Polish News) (Poland Posts English)
- 26. april
- Slovenski inšpektorat za delo je zaradi številnih kršitev pravic delavcev, vključno z neizplačevanjem plač, kazensko ovadil goričansko podjetje Moda Mi&Lan. Podjetje zaposluje šivilje iz propadlega tekstilnega podjetja Mura. (RTV Slovenija) (N1info.)
- 25. april
- V Ljubljani se je na protestu zaradi okoljskih in drugih omejitev kmetovanja, zlasti na območjih Natura 2000 in v okviru skupne evropske kmetijske politike, zbralo več tisoč kmetov z okoli 1500 traktorji. (RTV Slovenija) (Slovenia Times)
- 21. april
- Skupina United Group je prodala infrastrukturo mobilnih stolpov v Sloveniji, na Hrvaškem in v Bolgariji savdski družbi Tawal za 1,22 milijarde evrov. V Sloveniji ima skupina United Group poleg drugih medijskih podjetij v lasti tudi Telemach. (Slovenia Times)
Kultura in umetnost
- 30. april
- Na Rožniku v Ljubljani in drugod po Sloveniji so pripravili kresovanja s koncerti in kulturnimi nagovori. (Delo.si)
- Slovenski harmonikar Anže Krevh je na harmoniko neprekinjeno igral skoraj 54 ur in s tem postavil nov svetovni rekord. (N1info)
- 27. april
- Tržaški partizanski pevski zbor Pinko Tomažič je s slavnostnim koncertom v Cankarjevem domu v Ljubljani proslavil 50-letnico delovanja. Poudarek koncerta, ki je bil izveden na dan upora proti okupatorju, je bil na pesmih upora in antifašizma. (Dnevnik.si)
- V Novi Gorici se je začel 18. Festival vrtnic, ki bo trajal do 21. maja in bo vključeval dogodke in delavnice, povezane z vrtnicami. Obiskovalci se bodo lahko udeležili vodenih ogledov vrtnic, razstav slik in fotografij, kulinaričnih in kozmetičnih delavnic ter koncertov. (Slovenia Times)
- Španski parlament je v skladu z direktivami Evropske unije proti diskriminaciji invalidov izglasoval prepoved desetletja stare tradicije »bikoborbe s pritlikavci v kostumu«. (The Guardian)
- 25. april
- V Narodni galeriji v Ljubljani so odprli razstavo grafik znamenitega nizozemskega slikarja Rembrandta in del umetnikov, ki jih je navdihnil. Razstava je nastala v sodelovanju z muzejem Rembrandtova hiša v Amsterdamu in bo na ogled do 30. julija. (Slovenia Times)
- 24. april
- Na 17. mednarodnem zborovskem tekmovanju Gallus v Mariboru je zmagal švedski moški zbor Zero8. Na tekmovanju je sodelovalo osem zborov iz različnih regij sveta. (Slovenia Times)
- 22. april
- Ministrica za kulturo Asta Vrečko je predsedniku Čebelarske zveze Slovenije Boštjanu Noču izročila listino o vpisu čebelarstva v Sloveniji na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Ob tem je bilo poudarjeno, da je čebelarstvo tesno povezano s slovensko kulturo, hkrati pa pomembno prispeva k ohranjanju občutljivega ekološkega ravnovesja in trajnostnemu razvoju. (RTV Slovenija)
- 21. april
- Voditelji Svetovnega združenja izpovedujočih anglikancev, organizacije, ki predstavlja večino anglikancev, zavračajo vodstvo Canterburyjskega nadškofa Justina Welbyja kot poglavarja svetovnega anglikanstva zaradi njegovega stališča glede istospolnih zakonskih zvez. (ChurchTimes)
- Prevajalka Janina Kos je za prevod romana Anomalija avtorja Hervéja Le Telliera prejela Nodierovo nagrado za najboljši prevod iz francoščine v slovenščino. (RTV Slovenija)
- Fotograf Jošt Franko je zmagal na ameriškem prestižnem natečaju The Aftermath Project za projekt dokumentiranja povojnih skupnosti na Balkanu na območju nekdanje Jugoslavije in prejel nagrado v vrednosti 25.000 ameriških dolarjev. (Slovenia Times)
- 18. april
- Pisatelju Dragu Jančarju je bila podeljena mednarodna literarna nagrada Latisana per il Nord-Est za roman »To noč sem jo videl«. Nagrada se podeljuje za literarna dela o severovzhodnih obmejnih območjih Italije in sosednjih držav. Jančar jo je prejel zaradi izjemne kakovosti svoje proze, omenjen pa je bil tudi mojstrski prevod Darje Bettochi. (RTV Slovenija)
Mednarodni odnosi
- 30. april
- Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je v videonagovoru za podporo v vojni z Rusijo zahvalil Sloveniji, ki je v Ukrajino pred kratkim poslala 20 oklepnih vozil tipa Pandur za prevoz pehote. (N1info)
- 27. april
- Prebivalstvo Slovenije se je v zadnjem letu povečalo za 9700 oseb, predvsem zaradi priseljencev iz držav nekdanje Jugoslavije. Število slovenskih državljanov se je zmanjšalo za skoraj 7600, število tujih državljanov pa se je povečalo za 17.400. (Slovenia Times)
- Papež Frančišek se je v Vatikanu opravičil skupini Slovencev, ki so preživeli spolne zlorabe. Skupini je dejal, naj »razkrinkajo slabe pastirje«, in vstal iz invalidskega vozička, kar so člani skupine opisali kot simbolno gesto spoštovanja. Skupina je bila v Vatikanu pod okriljem zavoda Dovolj.je. (RTV Slovenija)
- 26. april
- Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve je sporočilo, da se je kibernetski napad na omrežje ministrstva z izsiljevalskim virusom, razkrit 7. aprila, začel že marca 2022. Po poročanju medijev naj bi bila za njim znana kitajska skupina Vixen Panda. (N1info) (Slovenia Times)
- 22. april
- Rusija je naznanila izgon več nemških diplomatskih uslužbencev kot povračilni ukrep po izgonu ruskega osebja iz Berlina. (RFE/RL)
- 21. april
- Slovenski premier Robert Golob in evropski komisar za notranji trg Thierry Breton sta na srečanju v Sloveniji razpravljala o uporabi jedrske energije za zeleni prehod ter o krepitvi evropske obrambne industrije. (Slovenia Times)
- 19. april
- Bolgarija je po podobnih odločitvah Poljske, Madžarske in Slovaške začasno prepovedala vnos žita iz Ukrajine, razen za tranzit. (Reuters)
- 18. april
- Ukrajinska vlada je povabila brazilskega predsednika Luiza Inácia Lula da Silvo na obisk v Ukrajino in izrazila nezadovoljstvo nad njegovim pristopom h konfliktu. ZDA so podprle stališče Ukrajine in obtožile Brazilijo, da »ponavlja rusko in kitajsko propagando«, ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je Lulovo stališče glede mirovnih prizadevanj pozdravil. (Reuters)
- Evropski parlament je glasoval za odobritev brezvizumskega potovanja kosovskih državljanov v vse države, ki so del schengenskega območja. Politika bo začela veljati najpozneje januarja 2024. (RFE/RL)
- 16. april
- Kitajski minister za obrambo Li Šangfu se je v Moskvi v okviru svojega štiridnevnega obiska Rusije sestal s predsednikom Rusije Vladimirjem Putinom in ruskim ministrom za obrambo Sergejem Šojgujem. (CBS News)
- 4. april
- Finska se je uradno pridružila NATU in je s tem postala 31. članica tega vojaškega zavezništva. Meja NATA z Rusijo se je s tem podaljšala za 1340 km. (Time, BBC News)
Oboroženi konflikti in napadi
- 27. april
- Na dan upora proti okupatorju so na Primorskem proslavili 81. obletnico nanoške bitke, ki je postala simbol poziva Primorkam in Primorcem k uporu zoper fašistično nasilje. (Delo.si)
- Iranska Vojna mornarica Vojske stražarjev islamske revolucije je v mednarodnih vodah Omanskega zaliva zasegla tanker z zastavo Marshallovih otokov. (AP)
Invazija na Ukrajino
- 29. april
- Skladišče goriva v Sevastopolu, mestu na okupiranem polotoku Krimu, je zajel ogromen požar. Po izjavi guvernerja Mihaila Razvožajeva je šlo za dronski napad. ((Al Jazeera)
- 28. april
- V novem valu ruskega obstreljevanja Ukrajine z manevrirnimi izstrelki je umrlo vsaj 25 civilistov. Prvič v 51 dneh je bilo obstreljevano glavno mesto Kijev. (BBC News) Reuters)
- 26. april
- Rusija je v boju proti ukrajinskim silam prvič uporabila svoje glavne bojne tanke T-14 Armata. (Reuters)
- Po poročanju medijev je Slovenija v Ukrajino poslala 20 šestkolesnih oklepnih transporterjev. Obrambno ministrstvo Slovenije se o tem ni želelo izjaviti. (24ur.com) (Slovenia Times)
- 25. april
- Ruske sile na Krimu so po besedah guvernerja Mihaila Razvožajeva odbile napad brezpilotnega letala na Sevastopol, kar je prvi napad na polotok od februarja. (The Guardian)
- 22. april
- V trojnem samomorilskem napadu v mestu Sévaré v pokrajini Mopti v Maliju je bilo ubitih najmanj devet civilistov, 60 pa jih je bilo ranjenih. (Reuters)
- V Bamaku v Maliju je v stanovanjskem območju strmoglavil napadni helikopter malijskih zračnih sil, ko se je vračal z operacij proti džihadistom v bližini meje z Mavretanijo. Vojska poroča o »možnih žrtvah«, pri čemer ne navaja števila. (MENA FN)
- 18. april
- Ruski predsednik Vladimir Putin je obiskal Herson in Lugansk, ki sta pod rusko okupacijo, in se tam sestal s poveljniki, odgovornimi za vojaške operacije. (Reuters)
- 17. april
- Slovaško ministrstvo za obrambo je sporočilo, da je Slovaška predala Ukrajini vseh 13 lovcev MiG-29. (Reuters)
- 14. april
- Evropski svet je potrdil donacijo streliva za Ukrajino v vrednosti milijarde evrov. (tagesschau)
- Nemška vlada je odobrila zahtevek Poljske za izvoz nekdanjih vzhodnonemških lovcev MiG-29 v Ukrajino. (tagesschau)
- V bitki za Bahmut so ruske sile po ukrajinskih in ruskih virih dosegle središče mesta. (Spiegel)
Sudan
- 29. april
- Bojna letala so bombardirala Kartum, v mestu pa je bilo slišati tudi protiletalsko artilerijo. Konflikt se nadaljuje že tretji teden, Združeni narodi pa opozarjajo, da se Sudan »ruši«. (AFP via Manila Bulletin)
- 27. april
- Sudanska vojska in paravojaške sile RSF so podaljšale 72-urno prekinitev ognja. Premirje je sicer nepopolno, vendar je zmanjšalo nasilje in ustvarilo nekoliko boljše pogoje za ljudi v Sudanu. Tuje države še naprej pospešeno evakuirajo svoje državljane, iz države pa predvsem v sosednji Čad bežijo tudi Sudanci. (N1info)
- 25. april
- Združeno kraljestvo je začelo obsežno evakuacijo britanskih državljanov iz Sudana. (The Guardian)
- 20. april
- Nemčija je sporočila, da je opustila poskus reševanja 150 nemških državljanov iz Kartuma. (The New York Times, Reuters)
- V Kartumu poročajo o pomanjkanju hrane, potem ko so bile oropane trgovine in zaplenjene zaloge, vključno z večino hrane. (BBC News)
- 17. april
- Na svojem domu v Kartumu je bil napaden veleposlanik Evropske unije Aidan O'Hara. Visoki predstavnik EU za zunanje zadeve Josep Borrell je napad označil za »grobo kršitev Dunajske konvencije«. (BBC News)
- Sudan je zaprl zračni prostor in preklical vse lete v državo in iz nje.(Kenyans.co.ke)
- Kitajska, Malezija in ZDA so pozvale svoje državljane v Sudanu, naj se skrijejo, poiščejo zatočišče ali zapustijo državo. (SCMP, FMT, CBS News)
- 15. april
- Po vsem Sudanu so tri dni po mobilizaciji paravojaških Sil za hitro podporo (RSF) izbruhnili boji. RSF trdijo, da so zasedle Mednarodno letališče Kartum in predsedniško palačo v Kartumu. (Al Jazeera)
Politika in volitve
- 29. april
- Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) je izrazilo ogorčenje zaradi izjave Saša Hribarja v oddaji Radio Ga Ga, da se osamosvojitvena vojna za Slovenijo v resnici ni zgodila. Predsednik VSO, Lojze Peterle, je Hribarja obtožil dezerterstva, Hribar pa to obtožbo trdno zavrača. (RTV Slovenija)
- 27. april
- Ministrstvo za obrambo Saudove Arabije je začelo v vojaških silah zaposlovati ženske in je tako prvič omogočilo, da se jim pridružita oba spola. (Al Arabiya)
- 26. april
- V Šoštanju je potekala državna proslava ob dnevu uporaba proti okupatorju. Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je poudarila pomen Osvobodilne fronte pri organizaciji Slovencev v boju za samoohranitev in samoodločbo. (N1info)
- 25. april
- Predsednik Joe Biden je uradno napovedal svojo predvolilno kampanjo. (CNN)
Pravo in črna kronika
- 30. april
- Moški v Setúbalu na Portugalskem je v sporu na dirki golobov ustrelil in ubil tri moške, nato pa storil samomor. (AP)
- 29. april
- Argentinski predsednik Alberto Fernández je ukazal izplačilo odškodnine v vrednosti 861.860 USD za ugrabitev in mučenje urugvajskega para septembra 1976, potem ko je Medameriška komisija za človekove pravice prvič do zdaj Argentino obsodila zaradi neizvedbe preiskave in izplačila odškodnine za zločine v času zadnje vojaške diktature. (Memo.com.ar)
- 28. april
- Slovensko Ustavno sodišče je zadržalo izvajanje določbe zakona o FURS, po kateri bi lahko FURS brez sodne odločbe uporabljal pripomočke za pridobivanje podatkov o položaju in gibanju blaga, npr. tobaka. To je storilo na zahtevo varuha človekovih pravic, ki je ocenil, da bi ta določba neupravičeno posegla v pravico do zasebnosti. (Siol.net) (Slovenia Times)
- 27. april
- Po skoraj petih letih iskanja je italijanskim oblastem uspelo aretirati Pasqualeja Bonavoto, ki je bil kot vodilni član mafijske skupine 'Ndrangheta med najbolj iskanimi kriminalci v italiji. (RTV Slovenija)
- V Keniji so v množičnih grobiščih našli najmanj 103 ljudi, več kot 200 pa jih pogrešajo, potem ko je vodja kulta Malindi domnevno naročil članom, naj stradajo. (ABC News)
- 26. april
- Singapur je usmrtil Tangaraja Suppiaha zaradi načrtovanja pretihotapljenja 1 kilograma kanabisa v državo. Pred usmrtitvijo so številni, vključno z Združenimi narodi, pozvali k njegovi pomilostitvi. (BBC News)
- Brazilski sodnik je odredil začasno prepoved uporabe Telegrama, mobilne aplikacije za družbena omrežja, ker brazilski zvezni policiji ni zagotovila informacij o klepetalnih skupinah neonacistov. (AP)
- 21. april
- Slovenska policija zbira informacije o pričakovanih protestih kmetov v Ljubljani, kar je sprožilo kritike zaradi očitkov o ustrahovanju prebivalcev. (RTV Slovenija)
- 17. april
- 33-letna jamarko, ki jo je med raziskovanjem nove jame blizu Cerknice hudo poškodoval kamen, so po 30-urni obsežni reševalni akciji uspešno rešili iz jame in prepeljali v bolnišnico. (Slovenia Times)
- 14. april
- Ameriški Zvezni preiskovalni urad je aretiral 21-letnega pripadnika Letalske narodne garde Massachussettsa Jacka Teixeiro zaradi suma o razkritju vladnih dokumentov igralski skupini na Discordu. (NBC News)
- 4. april
- Nekdanji predsednik ZDA Donald Trump je na sodišču na Manhattnu zanikal krivdo za ponarejanje poslovnih zapisov in plačilo molčečnostnega denarja pornografski igralki Stormy Daniels. (CBS News, The Independent)
Šport
- 30. april
- Ding Liren je v partijah podaljška premagal Jana Nepomnjaščija in postal 17. svetovni šahovski prvak. (Reuters)
- 23. april
- Na londonskem maratonu je med ženskami zmagala Sifan Hassan, med moškimi pa Kelvin Kiptum, ki je postavil nov rekord proge. (Runner's world)
- 19. april
- Slovenski kolesarski tekmovalec Tadej Pogačar je zmagal na 87. dirki za Valonsko puščico in postal šele sedmi kolesar v zgodovini, ki je zmagal na vseh treh ardenskih klasikah. (Regionalna obala)
- 17. april
- NK Olimpija iz Ljubljane je pet krogov pred koncem sezone v nogometu z 2 : 0 premagala Maribor in osvojila sedmi naslov državnega prvaka. To je njihov prvi naslov po letu 2018. (Slovenia Times)
Zdravje in okolje
- 30. april
- Kitajske oblasti so sporočile, da bodo izpustile Fanga Bina, žvižgača, ki je poročal o izbruhu covida-19 na Kitajskem, potem ko je izginil za tri leta. (Los Angeles Times)
- 27. april
- Španijo je zajel hud vročinski val z rekordnimi temperaturami do 38 stopinj Celzija. Regionalne oblasti in vlada so sprejele nujne ukrepe za zaščito pred vročino, opozarjajo pa tudi na nevarnost požarov v naravi. (RTV Slovenija)
- 22. april
- V Sloveniji so ob dnevu Zemlje potekale čistilne akcije in akcije ozaveščanja o okoljskih tveganjih. V Ljubljani je bila organizirana tradicionalna akcija čiščenja reke Ljubljanice, v kateri so potapljači iz vode odstranili tono odpadkov. V Mestni občini Celje pa so organizirali interaktivno študijsko pot z naslovom »Od odpadkov do energije«. (Slovenia Times, STA)
- V Slovenski Bistrici se je na protestnem shodu proti gradnji vetrnih elektrarn na Pohorju zbralo več kot 50 ljudi, saj naj bi po njihovem uničile okolje in zmanjšale kakovost življenja. Investitorji načrtujejo gradnjo vetrnic na Arehu, Treh Kraljih, Kalšah in Rogli. (RTV Slovenija)
- 21. april
- UKC Ljubljana je potrdil akcijski načrt za izboljšanje sistema javnega naročanja, ki bo poskušal preprečiti morebitne zlorabe in odpraviti neskladnosti poslovanja. (RTV Slovenija)
- Na 12. mednarodni konferenci Afriški dan na Brdu v Sloveniji so se osredotočili na podnebno krizo, Slovenija pa se je med drugim predstavila kot kandidatka za nestalni sedež v Varnostnem svetu Združenih narodov ter poudarila pomen »vodne diplomacije« za reševanje konfliktov in spodbujanje trajnostnega upravljanja vodnih virov. (Slovenia Times)
- 19. april
- Vročinski val je povzročil smrtne žrtve in zaprtje šol v Indiji, v drugih državah pa so zabeležili rekordne temperature. V mestu Luang Prabang (Laos) so zabeležili temperaturo 42,7 °C, v pokrajini Tak (Tajska) pa temperaturo 44,6 °C. (The Guardian)
- 18. april
- Ortopedska bolnišnica Valdoltra je s pomočjo dodatnega denarja, ki ga je prejela v okviru državnega stresnega testa zdravstva, skrajšala čakalno vrsto za operacije hrbtenice za 80 odstotkov, podaljšala pa se je čakalna doba za operacije kolena in kolka. (RTV Slovenija)
- Slovenija je podpisala pogodbo z družbo Air Tractor Europe S.L. za nakup štirih letal za gašenje požarov, ki bodo v Slovenijo prispela junija in prihodnje leto. Nakup bo okrepil učinkovitost gašenja požarov v Sloveniji ter zmanjšal odvisnost od tujih držav. (Slovenia Times)
- 17. april
- Po propadu komercialnega podjetja za recikliranje plastike REDcycle so v Sydneyju odkrili dodatne kraje nezakonitega skladiščenja mehke plastike. Potem ko je podjetje od družb Coles in Woolworths prejelo 20 milijonov dolarjev za recikliranje mehke plastike na 2000 lokacijah, je 12.000 ton namesto tega uskladiščilo na več kot 44 lokacijah po Avstraliji. (9 News, The Guardian)
- 15. april
- Nemčija je zaustavila zadnje tri jedrske elektrarne, po tem ko je bil rok za opustitev jedrske energije zaradi ruske invazije na Ukrajino odložen za tri mesece. (DW)
- 14. april
- Gana je postala prva država, ki je odobrila cepivo proti malariji R21/Matrix-M Univerze v Oxfordu. (Pharmaceutical Technology)
Znanost in tehnika
- 28. april
- Besedilni robot ChatGPT je pri meritvi kakovosti in empatičnosti odgovarjanja na vprašanja bolnikov presegel človeške zdravnike. (The Guardian)
- 27. april
- Švicarska radijska postaja Couleur 3 je eksperimentalno oddajala program, ki ga je ustvarila izključno umetna inteligenca, pri čemer so bili umetno generirani glasovi voditeljev zelo realistični in se niso razlikovali od pravih glasov. Namen eksperimenta ni bil samo preizkusiti tehnologijo, ampak tudi opozoriti na morebitno zlorabo tovrstnih besedilnih robotov. (RTV Slovenija)
- 26. april
- Astronomi so prvič predstavili skupni posnetek sence črne luknje in njenega visokoenergijskega curka v središču galaksije Messier 87. (NY Times)
- 25. april
- Znanstveniki so na podlagi novih dokazov zaključili, da je Rosalind Franklin soprispevala in je bila »enakovredna igralka« v procesu odkrivanja DNK in ne na obrobju, kot je bilo predstavljeno v času po odkritju. (AP News)
- 25. sončni cikel: Zemljo je zajela geomagnetna nevihta in povzročila severni sij vse do Alabame in južne Anglije. Nevihta je dosegla jakost G4. (San Francisco Chronicle) (Fox News)
- 20. april
- V okviru projekta IMBIE je bil objavljen nov 29-letni zapis o masi ledene plošče na Grenlandiji in Antarktiki. Ugotovljeno je bilo, da se je skupna izguba ledu na teh območjih od začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja več kot potrojila, pri čemer je bila leta 2019 izguba največja med vsemi zabeleženimi leti. Te ugotovitve vplivajo na napoved zvišanja morske gladine.(Northumbria University)
- Na slovesni akademiji na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so obeležili 90-letnico izdajanja Elektrotehniškega vestnika ter 70-letnico Elektrotehniške zveze Slovenije. Na dogodku, ki so se ga udeležili ugledni akademiki, gospodarstveniki in politiki, so se spomnili tudi drugih pomembnih mejnikov na področju elektrotehnike v Sloveniji, kot sta 140-letnica prve električne luči ter 100-letnica ustanovitve prve stanovske organizacije elektrotehnikov. (STA)
- Podjetje SpaceX je v vesoljskem središču Starbase v južnem Teksasu uspešno izvedlo prvi testni polet Starship, največjega in najmočnejšega izstrelitvenega plovila, ki je kadar koli poletelo. Plovilo se je uspešno dvignilo s tal, vendar je nato izgubilo nadzor in po štirih minutah poleta eksplodiralo.(New York Times, BBC)
- 17. april
- Raziskovalci Univerze Duke so poročali o novi tehniki MR-slikanja možganov s 64-milijonkratnim izboljšanjem ločljivosti, s čimer so ustvarili najostrejše slike celotnih mišjih možganov doslej.(Duke University)
- 16. april
- Po 18 letih gradnje je na Finskem začel obratovati reaktor Olkiluoto 3, z 1,6 GW najmočnejša jedrska elektrarna v Evropi. (Reuters, Bloomberg)
- 14. april
- Evropska vesoljska agencija je proti Jupitru izstrelila sondo Jupiter Icy Moons Explorer, ki bo proučevala lune Ganimeda, Evropo in Kalisto. (Space.com)