Polotok Cà Mau

Cà Mau Province

Polotok Cà Mau (vietnamsko Bán Đảo Cà Mau) sestavlja južni del Vietnama, je najjužnejša pokrajina v Mekongovi delti. Je v provinci Cà Mau in leži med Tajskim zalivom na zahodu in Južnokitajskim morjem na vzhodu, na severovzhodu na reko Hau in na severozahodu na kanal Rach Soi-Vam Cong. Površina otoka je približno 1,6 milijona hektarjev (približno 16 tisoč kvadratnih kilometrov).

Cà Mau je trikotni del kopnega z največjo dolžino 130 milj in je mlada ravnina z nizko nadmorsko višino. Njegov nastanek je skoraj v celoti posledica usedlin reke Mekong, ki teče za formacijo Cape Bai na repu polotoka.[1]. Zaradi nizkega terena in številnih estuarijev (My Thanh, Ganh Hao, Ong Doc, Cai Lon, Cai Be) je ta polotok v sušnem obdobju pogosto prepojen s slano vodo.[2] Po letu 1975 je bila izvedena vrsta namakalnih projektov, namenjenih izpiranju soli, preprečevanju slanosti in melioraciji.

Za podnebje Cà Maua lahko rečemo, da je tropsko monsunsko vse leto, razen v dveh do treh mesecih pozimi, ko je razmeroma suho podnebje.

Gospodarstvo[uredi | uredi kodo]

Ceste so v Cà Mau prišle po drugi svetovni vojni. Geografske značilnosti polotoka se dramatično spremenijo, ko se zoži proti jugu, ravnice pa se umaknejo gostim tropskim močvirjem z mangrovami, med katerimi sta najbolj značilna gozd U Minh na severozahodu Cà Maua in jugozahodno od Kien Gianga ter v narodnem parku Ca Mau Cape. Vendar pa se je od leta 1979 do danes površina mangrov morda zmanjšala za kar 74 %, predvsem zaradi dejavnosti krčenja gozdov za razvoj ribogojnic.[3]

Vijugave vodne poti v močvirjih so bogat vir rib za domačine. Gospodarstvo regije temelji na pridelanih in naravnih proizvodih. Riž, med, vosek, vlaknene preproge in ribe so nekatere stvari, s katerimi domačini v regiji trgujejo in jih izvažajo.

Polotok Cà Mau je bil nekoč tudi citadela gverilcev Viet Minha in Viet Conga.

Sklici[uredi | uredi kodo]

  1. "Ca Mau Peninsula", Encyclopædia Britannica
  2. Tran Thi Nhung, Phu Le Vo, Vu Van Nghi, Ho Quoc Bang (2018), "Salt intrusion adaptation measures for sustainable agricultural development under climate change effects: A case of Ca Mau Peninsula, Vietnam", Climate Risk Management.
  3. Nguyen-Thanh Son, Chi-Farn Chen, Ni-Bin Chang, Cheng-Ru Chen, Ly-Yu Chang, Bui-Xuan Thanh (2015), "Mangrove Mapping and Change Detection in Ca Mau Peninsula, Vietnam, Using Landsat Data and Object-Based Image Analysis", IEEE Journal of Selected Topics in Applied Earth Observations and Remote Sensing, vol. 8, pp. 503-510.

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]