Poletne olimpijske igre 2004

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Jump to navigation Jump to search
Igre XXVIII. olimpijade
2004 Summer Olympics logo.svg
MestoAtene, Grčija
SloganDobrodošli doma
(grško: Καλώς ήρθατε σπίτι, Kalós írthate spíti)
Sodelujoče države201
Sodelujoči športniki10.625 (6296 moških, 4329 žensk)
Prireditve301 v 28 športih (40 disciplin)
Otvoritvena slovesnost13. avgust
Zaključna slovesnost29. avgust
Uradni otvoritelj
Olimpijski ogenj
Olimpijski stadionOlimpijski stadion
Poletne
Zimske

Igre XXVIII. olimpiade moderne dobe so olimpijske igre, ki so potekale v Atenah, Grčija, od 13. avgusta do 29. avgusta 2004. Udeležilo se jih je 10.500 tekmovalcev in 5500 športnih funkcionarjev iz 202 držav. V 28 različnih športnih disciplinah so se športniki pomerili za skupaj 301 komplet medalj. Dobro leto kasneje se je izkazalo, da Grki niso (še) uspeli izkoristi dragih novozgrajenih objektov v druge namene.

Pregled medalj[uredi | uredi kodo]

  *   Država gostiteljica (Zastava Grčije Grčija)

RankDržavZlatoSrebroBronSkupaj
1Flag of the United States ZDA363926101
2Zastava Ljudske republike Kitajske Kitajska32171463
3Zastava Rusije Rusija28263690
4Zastava Avstralije Avstralija17161750
5Zastava Japonske Japonska1691237
6Zastava Nemčije Nemčija13162049
7Zastava Francije Francija1191333
8Zastava Italije Italija10111132
9Zastava Južne Koreje Južna Koreja912930
10Zastava Združenega kraljestva Združeno kraljestvo991230
11Zastava Kube Kuba971127
12Zastava Madžarske Madžarska86317
13Zastava Ukrajine Ukrajina85922
14Zastava Romunije Romunija85619
15Zastava Grčije Grčija*66416
16Zastava Brazilije Brazilija52310
17Zastava Norveške Norveška5016
18Zastava Nizozemske Nizozemska49922
19Zastava Švedske Švedska4217
20Zastava Španije Španija311620
21Zastava Kanade Kanada36312
22Zastava Turčije Turčija33511
23Zastava Poljske Poljska32510
24Zastava Nove Zelandije Nova Zelandija3205
25Zastava Tajske Tajska3148
26Zastava Belorusije Belorusija25613
27Zastava Avstrije Avstrija2417
28Zastava Etiopije Etiopija2327
29Zastava Irana Iran2226
Zastava Slovaške Slovaška2226
31Zastava Kitajskega Tajpeja Kitajski Tajpej2215
32Zastava Gruzije Gruzija2204
33Zastava Bolgarije Bolgarija21912
34Zastava Danske Danska2158
35Zastava Jamajke Jamajka2125
Zastava Uzbekistana Uzbekistan2125
37Zastava Maroka Maroko2103
38Zastava Argentine Argentina2046
39Zastava Čila Čile2013
40Zastava Kazahstana Kazahstan1438
41Zastava Kenije Kenija1427
42Zastava Češke Češka1359
43Zastava Južne Afrike JAR1326
44Zastava Hrvaške Hrvaška1225
45Zastava Litve Litva1203
46Zastava Egipta Egipt1135
Zastava Švice Švica1135
48Zastava Indonezije Indonezija1124
49Zastava Zimbabveja Zimbabve1113
50Zastava Azerbajdžana Azerbajdžan1045
51Zastava Belgije Belgija1023
52Flag of the Bahamas Bahami1012
Zastava Izraela Izrael1012
54Flag of the United Arab Emirates Združeni arabski emirati1001
Zastava Dominikanske republike Dominikanska republika1001
Zastava Kameruna Kamerun1001
57Zastava Severna Koreje Severna Koreja0415
58Zastava Latvije Latvija0404
59Zastava Mehike Mehika0314
60Zastava Portugalske Portugalska0213
61Zastava Finske Finska0202
Zastava Srbije in Črne gore Srbija in Črna gora0202
63Zastava Slovenije Slovenija0134
64Zastava Estonije Estonija0123
65Zastava Hong Konga Hong Kong0101
Zastava Indije Indija0101
Zastava Paragvaja Paragvaj0101
68Zastava Kolumbije Kolumbija0022
Zastava Nigerije Nigerija0022
Zastava Venezuele Venezuela0022
71Zastava Mongolije Mongolija0011
Zastava Sirije Sirija0011
Zastava Trinidada in Tobaga Trinidad in Tobago0011
Zastava {{{alias2}}} Eritreja0011
Skupaj držav: 74301300326927

Olimpijske igre[uredi | uredi kodo]

Otvoritvena slovesnost

Slovenska odprava[uredi | uredi kodo]

Slovenska odprava na OI Atene 2004

Posebni dogodki[uredi | uredi kodo]

Leta 1896 so bile v Atenah prve olimpijske igre moderne dobe.

Sklici[uredi | uredi kodo]

  1. 1,0 1,1 "Factsheet - Opening Ceremony of the Games of the Olympiad" (PDF) (Sporočilo za javnost). International Olympic Committee. 9 October 2014. Arhivirano iz prvotnega spletišča (PDF) dne 14 August 2016. Pridobljeno dne 22 December 2018.

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]