Pogovor:Ilmenski Sloveni
Sloven(c)i
[uredi kodo]Hm, angleščina se pri tem pojmu pokaže kot malce šepava, saj rusko poimenovanje Словене - (verjetno) Sloveni - (morda pa tudi kar Slovenci - potrebno preveriti še kakšen drug vir) imenuje Slovene, kar je, kot vemo, 'arhaična' oblika 'mednarodno privzetega' pridevnika Slovenian. Še en razlog, da se Slovenci v angleščini ne imenujejo Slovenes, temveč le in edino le Slovenians. P.S. Zadnji stavek je seveda mišljen ironično, saj 'avtor' 'besedja' vseeno še vedno močno 'navija' za izraz Slovene(s). --xJaM 03:32, 13 maj 2005 (CEST)
Morda pa jim je (angleško govorečim, namreč) zmanjkalo domišljije in so rusko besedo prevedli dobesedno. Sedaj jo moramo še mi, vendar ne iz angleščine, temveč iz izvirnika. Če kdo (od zgodovinarjev) pozna že ustaljeno slovensko poimenovanje, je dobrodošel. --xJaM 03:37, 13 maj 2005 (CEST)
Dober dan, kot avtor članka Ilmenski Sloveni sprašujem, kakšen smisel ima združevanje dveh člankov, ki nikakor ne gresta skupaj. Članek Ilmenski Slovani je predvsem brez vsakega sklica na zanesljive in preverljive vire, potem pa v besedilu govori o Ilmenskih Slovenih, navajanje Slovanov v srednjem veku ni upravičeno, ker se je pojem pojavil šele v 19. stoletju. Preveril sem dvanajst evropskih nacionalnih Wikipedij in nobena za Ilmenske Slovene ne navaja Slovanov. Večina uporablja Slovene, štiri pa Slave (Slaveni). Če naj bo slovenska Wikipedija verodostojna, si pač ne more dovoliti take izjeme. Zato prosim, da navedena članka ločite, ker mislim, da nepotrebna združitev ni umestna. (MarjanMoskon (pogovor) 21:24, 2. april 2020 (CEST))
Na voljo sta vsaj dva verodostojna domača vira o Slovenih. Dr. Marko Snoj v Slovenskem etimološkem slovarju: pslovan. *slověninъ 'Slovan', slověne 'Slovani'. In: Slovani so sami sebe imenovali Slověne (ednina Slověninъ, pridevnik slověnъskъ). Dr. Peter Štih (Ime), v Ilustrirani zgodovini Slovencev. Ljubljana: Mladinska knjiga, 1999. Upam, da boste zdaj lahko zamenjali Slovane s Sloveni. (MarjanMoskon (pogovor) 12:21, 29. april 2020 (CEST))
- Ne želim odločati, katero je pravilno, ker srednjeveška zgodovina ni moje področje. Dokler ne dosežete dogovora, pa prosim brez copy-pastanja vsebine na druge strani, sploh pa ne na pogovorne. —Upwinxp ✉ 17:49, 19. maj 2020 (CEST)
Romanm, avtor se ne strinja s tvojo prestavitvijo/združitvijo članka Ilmenski Sloveni na tem naslovu, lahko vidva dosežeta dogovor? Mogoče bi še kdo podal mnenje? IP 213 ali Jalen mogoče? — Yerpo Ha? 13:29, 24. maj 2020 (CEST)
Sloveni je izvirno srednjeveško poimenovanje ljudstva v številnih virih (tudi slovenskih), ki sem jih navedel v teh prošnjah in pogovorih, Slovani pa je v 19. stl. izmišljeno ime s političnimi načrti, zato se tudi po Evropi in svetu ni prijelo, niti med narodi nekdanje Jugoslavije, Bolgarije in Rusije razen v Sloveniji.
Slavs, Slaven, Slawen, Slaver, Славе́не, славян so po Evropi in svetu uveljavljeno poimenovanja za Slavene,
kar je v srednjeveški grščini in latinščini pomenilo Slovene (Prokopij, Jordanes)*
- angl Novgorod Slavs, Slovenes, Ilmen Slavs
- nem Ilmenslaven, pravzaprav Slowenen
- rus Слове́не (и́льменские словене)
- pol Słowienie (Słowianie Ilmeńscy)
- fin Sloveenit (слове́не, slovene),
- niz Slovenen, Ilmenslovenen
- šve Ilmenslaver
- ukr Ільменські́ словени, Ільменські слов'яни, Ільменські словіни
- slvk Novgorodskí Slov(i)eni, Slov(i)eni, iľmenskí Slov(i)eni
- ltv Ilmenio slovėnai
- blru Славе́не, ці ільменскія славян
Slovene potrjuje tudi angleška (danes najbrž najbolj verodostojna Wikipedija):
- Slavs (ethnonym)
The Slavic ethnonym (and autonym), Slavs, is reconstructed in Proto-Slavic as *Slověninъ, plural Slověně. The earliest written references to the Slav ethnonym are in other languages. MarjanMoskon (pogovor) 12:02, 5. junij 2020 (CEST)
Kdo je odgovoren?
V besedilu tega članka zgodovinsko ime slovenskega plemena, v naslovu članka pa izmišljeno ime, ki ustvarja nepotrebno zmedo in neverodostojnost slovenske Wikipedije. Ali je za tako malomarnost sploh kdo odgovoren? MarjanMoskon (pogovor) 11:49, 14. junij 2020 (CEST)