Pietro Antonio Solari

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Pietro Antonio Solari
Portret
Rojstvocca. 1445
Milano
Smrtmaj 1493
Moskva[1]
NarodnostItalianska
Državljanstvo Vojvodina Milano
Poklickipar, arhitekt
Poznan poKiparstvo, arhitektura
Gibanjerenesansa
Madonna del coazzone, 1470-90

Pietro Antonio Solari ali Solaro, v Rusiji znan kot Pjotr Antonin Frjazin - v ruščini: Пётр Антонин Фрязин - iz starodavnega izraza friazin ali friag, s katerim so takrat nagovarjali Italijane (Milano, okoli 1445 - Moskva, maj 1493), je bil italijanski kipar in arhitekt.

Življenjepis[uredi | uredi kodo]

Sin Guiniforta Solarija, glavnega inženirja Milanske vojvodine in bratranca kiparja Cristofora Solarija, znanega kot Grbavec in slikarja Andrea, deluje kot kipar v Certosa di Pavia, Milanski stolnici in Ca' Granda. Kasneje je sodeloval pri rekonstrukciji nekaterih milanskih cerkva: cerkve Santa Maria del Carmine, cerkve Santa Maria Incoronata in cerkve San Bernardino alle Monache. Po nenadni smrti očeta ga je nasledil kot arhitekt Ospedale Maggiore in Certosa di Pavia [1]. Leta 1484 je ustvaril Tomba de' Capitani v stolnici v Alessandriji in naslednje leto Madonna del Coazzone, danes Musei del Castello Sforzesco v Milanu.

Od leta 1487 je delal v Moskvi, ko ga je poklical car Ivan III. Vasiljevič, da bi zgradil nove obrambne stolpe Kremeljskega obzidja, delo se je nadaljevalo tudi pod carjem Vasilijem III.. Umrl je v Moskvi maja 1493.

Sklici[uredi | uredi kodo]

Literatura[uredi | uredi kodo]

  • Gerolamo Biscaro, I Solari da Carona, "Bollettino Storico della Svizzera italiana", XXXIV, Bellinzona 1912, 61-77.
  • Victor Lasareff, Le opere di Pietro Antonio Solari in Russia ed i rapporti artistici italo-russi nel tardo Quattrocento, in Edoardo Arslan (a cura di), Arte e artisti dei laghi lombardi, Tipografia Editrice Antonio Noseda, Como 1959, 423, 426, 427, 428-432, 435, 438.

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]