Petstrana bipiramida

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Skoči na: navigacija, iskanje
Petstrana bipiramida
Pentagonale bipiramide.png
Vrsta bipiramida
Johnsonovo telo
J12-J13-J14
Stranske ploskve 10 trikotnikov
Robovi 15
Oglišča 7
Dualni polieder petstrana prizma
Simetrijska grupa D5h, [5,2],
(*255), red 20
Vrtilna grupa D5, [5,2]+,
(225), red 10
Konfiguracija oglišča V4.4.5
Lastnosti
konveksna, tranzitivne stranske ploskve (deltaeder)

Petstrana bipiramida (tudi petstrana dipiramida in petstrana dvojna piramida) je tretja v neskončni množici bipiramid z tranzitivnimi stranskimi ploskvami. Vsaka bipiramida je dual uniformne prizme.

Kadar so stranske ploskve enakostranični trikotniki je to deltaeder in Johnsonovo telo (J13). Lahko ga obravnavamo kot dve petstrani piramidi (J2) povezani z osnovnima ploskvama.

Čeprav ima tranzitivne stranske ploskve, je ne prištevamo med platonska telesa, ker imajo nekatera oglišča štiri stranske ploskve, ki se srečajo. Ostala telesa imajo pet stranskih ploskev.

Petstrana bipiramida je 4-povezana, kar pomeni, da po odstranitvi štirih oglišč razdruži tudi ostala oglišča. Je ena izmed 4-povezanih simplicialnih dobro pokritih poliedrov, kar pomeni, da imajo vse maksimalno neodvisne množice oglišča z enako velikostjo. Ostali trije poliedri s to lastnostjo so še pravilni oktaeder, snub disfenoid in nepravilni polieder z 12 oglišči in 20 trikotnimi stranskimi ploskvami [1]

Dualni polieder[uredi | uredi kodo]

Dual Johnsonovega telesa je petstrana prizma, ki ima 7 stranskih ploskev od tega je 5 pravokotnih in 2 petkotnika.

Dualna petstrana bipiramida Mreža telesa duala
Dual pentagonal dipyramid.png Dual pentagonal dipyramid net.png

Glej tudi[uredi | uredi kodo]

Družina bipiramid
3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Triangular bipyramid.png Square bipyramid.png Pentagonale bipiramide.png Hexagonale bipiramide.png Octagonal bipyramid.png Decagonal bipyramid.png

Opombe in sklici[uredi | uredi kodo]

  1. ^ Finbow, Arthur S.; Hartnell, Bert L.; Nowakowski, Richard J.; Plummer, Michael D. (2010), "On well-covered triangulations. III", Discrete Applied Mathematics 158 (8): 894–912, doi:10.1016/j.dam.2009.08.002, MR 2602814 .

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]