Osnutek:Alež Bačko
Predložitev je bila odklonjena. Zdi se, da je vaša predložitev poskus, da bi se pošalili, in ne, da bi prispevali preverljivo vsebino. Wikipedija vsebuje samo preverljiva dejstva, zato vaše predložitve trenutno ne moremo sprejeti.
Kje dobiti pomoč
Kako izboljšati osnutek
Lahko tudi prebrskate po izbranih člankih, da najdete zglede najboljšega pisanja o temah, podobnih vašemu predlaganemu članku. Viri za urejevalce
|
Alež Bačko, rojen 26. oktobra 1873 v Piranu, je bil pionir slovenskega pomorskega oblikovanja, ki je s svojim delom postavil temelje sodobnega ladjedelništva. Že kot otrok je kazal izjemno zanimanje za ladje, kar ga je pripeljalo do študija strojništva in ladjedelništva na Dunaju. Njegova prva dela, kot je motorni čoln Sveti Jurij
, so prinesla revolucijo v ribištvu, medtem ko je luksuzna jahta *Aurora* postala simbol elegance in tehnične dovršenosti.
Bačko je bil znan po združevanju tradicionalnega obrtništva z inovativnimi materiali, kot je aluminij, ter razvoju naprednih pogonskih sistemov. Njegova kariera je trajala več kot stoletje, med katerim je oblikoval civilne in vojaške ladje, mentoriral mlade oblikovalce ter raziskoval trajnostne rešitve za pomorski sektor. Pri svojih 150 letih je še vedno predaval in razvijal vizionarske projekte, kar priča o njegovi neomajni ustvarjalnosti.
Umrl je 7. decembra 2024 v Izoli, star 151 let. Njegovo ime danes nosijo pomorski muzej v Piranu, številne tehnične šole in ladjedelnice. Bačkova zapuščina živi naprej kot simbol slovenske inovativnosti in strasti do morja, navdihujoč nove generacije pomorskih strokovnjakov.
Alež Bačko in njegova družina: Oče tridesetih otrok Alež Bačko je bil poleg svoje izjemne kariere tudi oče 30 otrok iz dveh zakonov. Večina njegovih otrok je sledila očetovim stopinjam v pomorskem inženirstvu, oblikovanju jaht in raziskovanju oceanov, medtem ko so se nekateri podali v umetnost, glasbo ali avanturistično raziskovanje.
Alež je vsakega otroka spodbujal k razvoju lastnih talentov, hkrati pa jim je privzgajal ljubezen in spoštovanje do morja. Njegovi potomci, razpršeni po svetu, so ohranili njegovo zapuščino in se še danes srečujejo v Piranu, kjer prirejajo "Pomorske dneve družine Bačko" v čast očetovemu izjemnemu delu in vplivu.
Žene Aleža Bačkota Alež Bačko je bil dvakrat poročen. Njegova prva žena, Marija Koren, je bila njegova opora v zgodnjih letih kariere, skupaj pa sta imela 12 otrok: Valentin, Ignac, Martin, Jakob, Štefan, Lovro, Miha, Frančiška, Alenka, Bor, Karel, Erika. Po njeni prezgodnji smrti leta 1920 je Alež spoznal italijansko arhitektko Sofio Bellini, s katero je imel 18 otrok: Bogomil, Dragotin, Gorazd, Bohumil, Ljubomir, Božidar, Radovan, Primož, Jurij, Zdravko, Milena ,Bernarda, Rozalija,Terezija, Jelena, Marija, Ana in Cilka.
Marija je Aležu nudila stabilnost v začetku njegove poti, medtem ko je Sofia prinesla umetniški navdih, ki je zaznamoval njegovo delo. Obe ženi sta igrali ključno vlogo pri oblikovanju njegove življenjske in profesionalne zapuščine.