Kibernetika
Kibernetika je interdisciplinarna znanost, ki se ukvarja z obnašanjem tehničnih, sociotehničnih in družbenih sistemov. Da bi se obnašanje sistemov usmerilo v želeno smer in bi sledili določeno pot, potrebujejo upravljanje in komuniciranje. Najprej se je kibernetika v praksi začela uporabljati pri upravljanju velikih tehničnih sistemov in avtomatizaciji v industriji, prometu, energetiki, danes pa je praktično prodrla že v vsa področja življenja. Prvo praktično uporabo kibernetike so uporabili pri izgradnji velikih ranžirnih postaj na železnicah. Sledila je uporaba v vojaški industriji ZDA za vodenje topovskega ognja protiletalskih topov in izdelavi letalonosilk. Po drugi svetovni vojni se je njena uporaba širila v vsa področja našega življenja. Bistveni elementi za praktično uporabo kibernetike so sistemi s povratno zvezo (angleško feedback), komunikacija, informacija, preverjanje informacije.
Delitev kibernetike[uredi | uredi kodo]
Kibernetika se je od njenega nastanka dalje začela deliti v dve osnovni smeri in sicer v:
- Teoretsko kibernetiko, ukvarja se s teorijo sistemov in teorijo informacij.
- Uporabno kibernetiko, katera se je razvejala v številna področja našega življenja in dobila razna imena.
Literatura[uredi | uredi kodo]
V angleščini:
- Norbert Wiener: Cybernetics or Control and Communication in the Animal and the Machine-izdala založba Hermann v Parizu: MIT Press, Wiley&Sons v New York 1948.
V slovenščini:
- Bruno Ravnikar: Kibernetika železniških naprav-Višja železniška tehniška šola- Ljubljana 1968,- (prvi učbenik uporabne kibernetike v slovenščini)
Glej tudi[uredi | uredi kodo]
Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]
- Teorija sistemov v en. [1]
![]() |
Wikimedijina zbirka ponuja več predstavnostnega gradiva o temi: Kibernetika |