Južnoafriška unija
Južnoafriška unija (nizozemsko Unie van Zuid-Afrika, afrikansko Unie van Suid-Afrika, ) je bila zgodovinska predhodnica današnje Republike Južne Afrike. Nastala je 31. maja 1910 z združitvijo Kapske kolonije, Natalske, Transvalske in kolonije reke Oranje. Vključevala je ozemlja, ki so bila prej del Transvalske republike in Svobodne države Oranje.
Po prvi svetovni vojni je bila Južnoafriška unija podpisnica Versajske mirovne pogodbe in postala ena od ustanovnih članic Društva narodov. Podeljena je bila uprava Jugozahodne Afrike (zdaj znane kot Namibija) kot mandat Društva narodov. Večinsko je bila smatrana za provinco Unije, vendar nikoli ni bila uradno priključena.
Tako kot Kanada, Avstralija in Nova Zelandija je bila Južnoafriška unija samoupravna oblast Britanskega imperija. Njena popolna suverenost je bila potrjena z Balfourjevo deklaracijo iz leta 1926 in Westminstrskim statutom iz leta 1931. Urejen je bil v obliki ustavne monarhije, pri čemer je krono zastopal generalni guverner. Unija se je končala z uveljavitvijo ustave iz leta 1961, s katero je postala republika in izstopila iz Skupnosti narodov.
Ustava
[uredi | uredi kodo]Sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ Remained the royal anthem until 1961.
- ↑ »South Africa Will Play Two Anthems Hereafter«. The New York Times. New York. 3. junij 1938. str. 10. Pridobljeno 31. oktobra 2018.
- ↑ travelfilmarchive (8. november 2012). »The Union of South Africa, 1956«. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 30. oktobra 2021 – prek YouTube.
- ↑ darren lennox (23. februar 2017). »British Empire: The British Colony Of The Union Of South Africa 1956«. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 30. oktobra 2021 – prek YouTube.