Pojdi na vsebino

Haribo

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Haribo
Panogasladki želatinasti izdelki
Ustanovitev13. december 1920
(Kessenich, Bonn, Nemčija)
UstanoviteljHans Riegel starejši
Sedež
Grafschaft, Nemčija
Območje
globalno
Ključni ljudjeHans Riegel st. (1920-1945)
Gertrud Riegel (1945-1946)
Dr. Hans Riegel ml. (1946-2013)
Hans Guido Riegel (2013-danes)
Produktizlati medvedki (Goldbären)
Prihodek2 milijardi €
Št. zaposlenih7000
Spletna stranharibo.com

Haribo (akronim: Hans-Riegel-Bonn) je nemško podjetje žele bombonov, ki ga je Hans Riegel starejši leta 1920 ustanovil v mestu Bonn.

Ime podjetja je akronim iz prvih dveh začetnic imena ustanovitelja in mesta ustanovitve. Leta 1922 je Riegel st. izumil sploh prve gumijaste bombone imenovane plesoči medvedki „Tanzbären“. Leta 1960 so jih nasledili legendarni zlati medvedki „Goldbären“, ki jih je na police lansiral njegov sin in naslednik Dr. Hans Riegel mlajši. Odeti v zlato embalažo so še danes zaščitni znak podjetja.[1][2]

Zgodovina

[uredi | uredi kodo]
nekdanji sedež v Bonnu
proizvodni obrati v Evropi
zlati medvedki „Goldbären“
od leta 1986 v lasti HARIBO
mešani sladki izdelki

1920: Ustanovitev podjetja

[uredi | uredi kodo]

13. decembra 1920 je Hans Riegel starejši v kraju Kessenich, v okrožju Bonna, registriral podjetje katerega ime je nastalo iz akronima začetnic ustanovitelja podjetja in mesta v katerem je postavil prvi obrat. Po navedbah podjetja je bil začetni kapital podjetja le ena vreča sladkorja, bakren kotliček, marmorna plošča, stol, opečna peč in valjček.

1922: Prvi žele bomboni Tanzbären

[uredi | uredi kodo]

Leta 1922 je Hans Riegel st. izumil sploh prve žele medvedke imenovane „plesajoči medvedki“ „Tanzbären“, predhodniki današnjih zlatih medvedkov „Goldbären“, navdih pa je dobil pri cirkuških medvedih, ki so na sejmiščih plesali in zabavali otroke. Ti medvedki so bili precej večji in tudi mehkejši od današnjih medvedkov, saj so še takrat namesto želatine uporabljali arabsko gumo, ki se pridobiva iz različnih vrst akacije.

Leta 1925 so začeli na polno proizvajati različne sladke izdelke. V začetku tridesetih let dvajsetega stoletja so zgradili nov proizvodni obrat in ustanovili prodajno mrežo v Nemčiji.

Leta 1935 je Riegel st. skupaj s poslovnima partnerjema Christianom in Eckhofom Hansenom, v Kopenhagnu ustanovil podjetje Haribo Lakrids A/S Kopenhagen.

1946: Podjetje prevzameta sinova

[uredi | uredi kodo]

V času druge svetovne vojne se je proizvodnja zaradi pomanjkanja surovin močno zmanjšala. Po smrti Hansa Riegla starejšega marca 1945 je podjetje za kratko prevzela njegova žena Gertrud.

Ko sta se njegova sinova Hans Riegel mlajši in Paul leta 1946 vrnila iz vojnega ujetništva, sta podjetje prevzela v svoje roke in ga naredila mednarodno prepoznavnega in uspešnega. Hans Riegel mlajši, njegov najstarejši sin je podjetje dolgih 67 let, do svoje smrti, zastopal navzven kot glavni direktor in obraz podjetja, njegov mlajši brat Paul pa je vodil raziskave in razvoj izdelkov in se skoraj nikoli pojavil v javnosti.

Leta 1957 je Haribo prevzel in odkupil podjetje Godesberg Kleutgen & Meier, kjer je Hans Riegel starejši našel svojo prvo zaposlitev.

1960: Na trg lansirajo znamenite medvedke Goldbären

[uredi | uredi kodo]

Leta 1960 se na policah prvič pojavijo legendarnni zlati medvedki „Goldbären“, ki so bili tudi prvič zapakirani v embalaži. Ti bomboni so nasledili prvotne plesoče medvedke „Tanzbären“ in so še zaščitni znak podjetja.[3]

Leta 1961 je Haribo prevzel družbo Bonera Industrie en Handelsmaatschappij NV v Bredi in nadaljeval kot Haribo Nederland BV.

Leta 1962 je Haribo lansiral prvi televijski oglas v Nemčiji, ko so v javnost prvič prišli z drugim delom slogana podjetja "und Erwachsene ebenso" (in za odrasle prav tako).

Leta 1967 so bili zlati medvedki „Goldbären“ v Nemčiji zaradi svojega neverjetnega uspeha, uradno patentirani in zaščiteni kot blagovna znamka, ki je ni moč kopirati in proizvajati nikjer drugje kot v Haribo.

1978: Povsem nova podoba Goldbären

[uredi | uredi kodo]

Leta 1978 Haribo povsem spremeni tako podobo embalaže Goldbären, ki je bila osnova za današnjo podobo, kot tudi samo obliko medvedkov, ki se je obdržala vse do danes.

Leta 1986 Haribo odkupi podjetje Edmund Münster GmbH & Co in tako postane lastnik prav tako znanih karamelnih bombonov MAOAM.

1989: Goldbären embalaža dobi današnjo podobo

[uredi | uredi kodo]

Leta 1989 embalaža Goldbären dobi izboljšano podobo kot jo poznamo še danes, zlato embalažo s sloganom in rumen medved z rdečim metuljčkomkom. Šlo je za minimalno nadgradnjo vizuelne podobe iz leta 1978.

Leta 1996 začnejo s proizvodnjo maršmelovov in produkti kot so Soft-Kiss, Coco-Balls ali Rombiss.

2013: Novo vodstvo podjetja

[uredi | uredi kodo]

Leta 2013 po smrti Dr. Hansa Riegla mlajšega, sicer sina ustanovitelja, ki je bil zaslužen za globalni racvet podjetja in ki ga je vodil kar 67 let, je tako nasledil njegov nečak Hans Guido Riegel.

Leta 2018 so sedež podjetja preselili v Grafschaft, glavni proizvodni obrat pa še zmeraj ostaja v Bonnu.

Zlati medvedki

[uredi | uredi kodo]
zlati medvedki „Goldbären“

Okusi

[uredi | uredi kodo]

Proizvodnja

[uredi | uredi kodo]

Haribo ima 16 proizvodnih obratov v 11 državah: Nemčija, Avstrija, Madžarska, Francija, Velika Britanija, Italija, Irska, Španija, Danska, Nizozemska in Turčija. Vsak dan proizvedejo ca. 100 milijonov gumi bombonov in prodajajo v več kot 110 držav sveta.

Marketing

[uredi | uredi kodo]

Slogan

[uredi | uredi kodo]

Leta 1935 so se pri podjetju domislili prvega dela slogana „Haribo macht Kinder froh“ (Haribo za otroke bo ali Haribo razveseljuje otroke) in leta 1962 dodali „und Erwachsene ebenso“ (in za odrasle prav tako).

Originalni nemški slogan se tako glasi „Haribo macht Kinder froh – und Erwachsene ebenso“, v slovenskem prevodu pa „Haribo za otroke bo – in za odrasle prav tako“.

Leta 1991 Thomas Gottschalk prvič posodi svoj glas in obraz in postane glavni promotor podjetja, za katerega je snemal reklame še nadaljnih 24 let.

Mednarodne različice sloganov
Država Moto Prevod
 Nemčija
 Avstrija
Zastava Švice Švica
Haribo macht Kinder froh – und Erwachsene ebenso Haribo osrečuje otroke – in odrasle prav tako
 Belgija Haribo maakt kinderen blij – volwassenen horen ook daarbij (Flandrija) Haribo osrečuje otroke – in odrasle prav tako
Haribo, c’est beau la vie – pour les grands et les petits (Valonija) Haribo, življenje je lepo – tako za otroke kot odrasle
 Bolgarija С Харибо сме радостни, Харибо обичаме Zelo smo srečni z Haribo, imamo radi Haribo
 Češka Haribo chutná malým, stejně tak i dospělým Haribo uživajo tako mladi kot odrasli
Zastava Danske Danska Haribo … den er go’ (bis vor einigen Jahren: Luk op for noget godt, luk op for Haribo – den er go’) Haribo … dobri so (do pred nekaj let: Odpri nekaj dobrega, odpri Haribo – dobri so)
 Finska The happy world of Haribo Srečen svet v Haribo
 Francija Haribo, c’est beau la vie – pour les grands et les petits Haribo, življenje je lepo – za odrasle in otroke
Zastava Grčije Grčija δίνει χαρά, σε μεγάλους και σε παιδιά Razveseljuje odrasle in otroke
Irska
Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Velika Britanija
ZDA
Zastava Švedske Švedska
 Avstralija
Kids and grown-ups love it so – the happy world of Haribo Otroci in odrasli ga obožujejo – srečen svet v Haribo
Zastava Italije Italija Haribo è la bontà – che si gusta ad ogni età Haribo je slasten – uživajo ga vse generacije
Ljudska republika Kitajska Kitajska 大人小孩都说好,快乐品尝哈瑞宝 Odrasli in otroci vsi rečejo „dobro“, srečno Haribo.
Zastava Madžarske Madžarska Gyermek felnőtt kedve jó – édes élet Haribo Otroci in odrasli so odlično razpoloženi – sladko življenje z Haribo
Zastava Nizozemske Nizozemska The happy world of Haribo (bis vor einigen Jahren: Haribo maakt kinderen blij – volwassenen horen ook daarbij) Srečen svet v Haribo (do pred enim letom: Haribo razveseljuje otroke – velja tudi za odrasle)
Zastava Norveške Norveška Haribo … den er go’ Haribo … dobri so
 Poljska Haribo smak radości dla dzieci i dorosłych Haribo ima okus po radosti za otroke in odrasle
Zastava Portugalske Portugalska Haribo doces sabores – para os pequenos e os maiores Haribo je slasten – za najmanjše in velike
 Rusija Детям, взрослым повезло – радость дарит харибо Otroci in odrasli imajo srečo – Haribo jih osrečuje
Zastava Slovaške Slovaška Haribo chutí malým, rovnako i dospelým Haribo je za otroke in odrasle
Zastava Slovenije Slovenija Haribo za otroke bo – in za odrasle prav tako
Zastava Španije Španija Haribo, dulces sabores – para pequeños y mayores ali
Vive un sabor mágico – ven al mundo Haribo
Haribo, sladkega okusa – za majhne in odrasle ali
Doživite čarobni okus – pridite v svet Haribo
Zastava Turčije Turčija Çocuk ya da büyük ol, Haribo’yla mutlu ol Ali ste mladi ali stari, bodite srečni z Haribo
Zastava Ukrajine Ukrajina Haribo смакує всім – і дорослим, і малим Haribo je odličnega okusa, za odrasle in otroke

Sklici in opombe

[uredi | uredi kodo]
  1. »Haribo macht Neffen froh« (v nemščini). tagesspiegel.de. Pridobljeno 27. junija 2019.
  2. »Friedensvertrag im Reich der Goldbären« (v nemščini). manager-magazin.de. Pridobljeno 27. junija 2019.
  3. »HARIBO-Erfolgsstory: Von der Hinterhofküche zum Weltmarktführer…« (v nemščini). haribo.com. Pridobljeno 27. junija 2019.