Frontispic (knjiga)

Frontispic v knjigah je dekorativna ali informativna ilustracija, ki je obrnjena proti naslovni strani knjige, običajno na levi ali hrbtni strani nasproti desne ali pravokotne strani knjige.[1] V nekaterih starodavnih izdajah ali v sodobnih luksuznih izdajah so na frontispicu tematski ali alegorični elementi, v drugih je avtorjev portret, ki se pojavi kot frontispic. V srednjeveških iluminiranih rokopisih je bila predstavitvena miniatura, ki je prikazovala knjigo ali besedilo, ki je bilo predstavljeno (od koga in komu je različno), pogosto uporabljena kot naslovnica.
Etimologija
[uredi | uredi kodo]Beseda izvira iz francoske besede frontispice, ki izhaja iz pozne latinske besede frontispicium,[2] sestavljene iz latinskih frons ('čelo') in specere ('gledati'). Bil je sinonim za metoposkopijo. V angleščini je bil prvotno uporabljen kot arhitekturni izraz, ki se nanaša na okrasno fasado stavbe. V 17. stoletju se je v drugih jezikih, kot je italijanščina,[3] izraz začel nanašati na naslovno stran knjige, ki je bila takrat pogosto okrašena z zapletenimi gravurami, ki so si iz arhitekture izposodile slogovne elemente, kot so stebri in pedimenti.
V 17. stoletju je naslovno stran knjige spremljala ilustracija na sprednji strani (znana v italijanščini kot antiporta), tako da je v angleščini izraz prevzel pomen, ki ga ohranja danes, že leta 1682. Do takrat se je angleško črkovanje po ljudski etimologiji spremenilo iz 'frontispice' v 'frontispiece' ('front' + 'piece').[4]
V slovenščini Frontispic pomeni »podoba in okraski na naslovni ali prednaslovni strani v knjigi« Fran
Galerija primerov
[uredi | uredi kodo]-
Frontispic in naslovna stran biografije Matthiasa Klostermayrja (1772)
-
Portret Yung Winga, uporabljen kot naslovnica njegove knjige iz leta 1909 Moje življenje na Kitajskem in v Ameriki
-
Naslovnica priljubljene razprave o vetrovih: ki zajema splošna gibanja ozračja, monsunov, ciklonov, tornadov, vodnih tromb, neviht s točo itd. Williama Ferrela (1904)
-
Naslovna stran in naslovnica Telliameda Benoîta de Mailleta (1749)
-
Naslovna stran in naslovnica zvezka I1 Joannis Kepleri Astronomi Opera Omnia Johannesa Keplerja (1858)
-
Frontispic in naslovna stran De Rerum Natura Tita Lukrecija Carusa (1754)
-
Frontispic in naslovna stran I. zvezka Histoire Naturelle, Générale et Particulière avtorja Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon (1774)
-
Ilustracija sprednje stranice Johanna Bodeja Anleitung zur Kentniss des Gestirnten Himmels (1772)
-
Frontispic prve izdaje spominov Pierra Victorja, barona de Besenval de Brunstatt, prikazuje njegov portret (1805)
-
Frontispic sedme izdaje pariškega popotniškega vodnika Germaina Bricea (1717). To je posebna grafika, posvečena Augustu Wilhelmu, Herzogu von Braunschweig-Wolfenbüttel
Sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ Franklin H. Silverman, Self-Publishing Textbooks and Instructional Materials, Ch. 9, Atlantic Path Publishing, 2004.
- ↑ Wedgwood, Hensleigh (1855). »On False Etymologies«. Transactions of the Philological Society (6): 68–69.
- ↑ Since 1619. Cf. Cortelazzo, Manlio; Zolli, Paolo (1980). Dizionario etimologico della lingua italiana (v italijanščini). Zv. II. Bologna: Zanichelli. str. 461.
- ↑ Michael Quinion, World Wide Words Entry
Zunanje povezave
[uredi | uredi kodo]- Prints & People: A Social History of Printed Pictures, an exhibition catalog from The Metropolitan Museum of Art (fully available online as PDF), which contains material on book frontispieces