Pogovor:Mikroskop
Biologija
[uredi kodo]Ups. Moje razumevanje biologije je očitno, kaj? :P --Missmarple 10:36, 3 nov 2004 (CET)
Kaj misliš? Da je v redu ali da ni? Članek je sicer 'prefektna' škrbina. --xJaM 11:00, 3 nov 2004 (CET)
To je bil odgovor na Peterlinov komentar ob urejanju - (objektiv, okular in kondenzor so leče oz. lečja in potemtakem spadajo med optične, ne pa mehanske dele) :) --Missmarple 11:04, 3 nov 2004 (CET)
- Zdravo, Ajda! Nobenega razloga nimam, da bi dvomil v tvoje znanje biologije – kar sem popravljal, spada v fiziko. :P Drugače pa sem zelo zadovoljen, da si se lotila te teme in s tem spodbodla še nas ostale, da tudi sami kaj prispevamo. --Peterlin 14:23, 3 nov 2004 (CET)
Drobnogled (sopomenka besede mikroskop)
[uredi kodo]Predlagam, da se v imenu in vsebini članka uporabi edino beseda 'drobnogled', kajti to je lepa slovenska beseda. Ne izpodrivajmo te besede z besedo 'mikroskop'. Prav bi bilo preusmeriti članek z imenom 'mikroskop' na članek z imenom 'drobnogled', tako bodo bralci in bralke tudi zavestno sprejeli, da so bili preusmerjeni, saj so izbrali slabšo besedo od te, na katero so bili preusmerjeni; tako bodo pri svojem pisnem in/ali govornem izražanju rajši "segli" po besedi 'drobnogled'. Hvala. --213.172.251.88 13:57, 19 september 2006 (CEST)
- Sem proti. Beseda drobnogled se uporablja bistveno redkeje kot mikroskop (čeprav se pri Najdi.si testu zaradi fraze pod drobnogledom morda ne zdi). Pogostejše poimenovanje ima v Wikipediji prednost (glej WP:DOP). Sicer pa je predlogom za prestavitve namenjena stran Wikipedija:Želene prestavitve. --Eleassar pogovor 14:45, 19 september 2006 (CEST)
Ko sem uzrl članek z imenom mikroskop, sem se vprašal, ali ni namreč bolje ustvariti povezavo na članek z imenom drobnogled. Prednost naj vsekakor ima lepša slovenska beseda. Tako bralec/bralka ne dobi podatka o boljši različici besede 'mikroskop', ki je 'drobnogled'. Tvorca/tvorko članka 'mikroskop' pozivam, naj preimenuje ime članka v 'drobnogled' ter vse besede 'mikroskop' v vsebini članka spremeni v 'drobnogled' ter članek 'mikroskop' poveže na članek 'drobnogled'. Hvala. --213.172.251.88 14:19, 19 september 2006 (CEST)
- Sem proti. Beseda drobnogled se uporablja bistveno redkeje kot mikroskop (čeprav se pri Najdi.si testu zaradi fraze pod drobnogledom morda ne zdi). Pogostejše poimenovanje ima v Wikipediji prednost (glej WP:DOP). Sicer pa je predlogom za prestavitve namenjena stran Wikipedija:Želene prestavitve. --Eleassar pogovor 14:45, 19 september 2006 (CEST)
Torej ste proti lepšim slovenskim besedam? Jeziku dopuščate, da se ne razvija, ampak ga pač prepuščate svoji usodi, kakršna koli mu je namenjena. To je tako, kot da bi otroka prepustili, naj se sam nauči abecedo in sam nauči govoriti; rezultat le-tega je znan. Negujmo jezik! Z jezikom je treba gospodariti in preudarno ravnati, tako kot z denarjem. Pravite, da ima pogostejše poimenovanje v Wikipediji prednost. Ali mora beseda, ki si jo pač nekdo izbere za poimenovanje ali izraz nečesa, obstajati kot konstanta tu? Wikipedija je množično občilo, zato naj bo rastišče slovenskim besedam. Ne dopustite, da besede postanejo konstanta. Tako kot smo skozi čas poslovenili določene besede iz ponosa, da smo Slovenci in Slovenke, tudi zdaj ne dopustimo, da bi temu naredili konec. Naj se jezik razvija naprej in naj se bere lepša slovenska beseda! Vsaka noviteta naleti na neodobravanje, čez čas pa si prisluži mesto spoštovanja. Tako, recimo, beseda 'drobnogled' ne bo dobila spoštovanja, če ji ne bomo dovolili med besede s prednostjo. Naš slovenski jezik je lep in spoštovanja vreden! Imamo besede, ki so nekako nove, ampak lepe slovenske. Ne vzemimo jim tega statusa. Hvala. --213.172.251.88 16:24, 19 september 2006 (CEST)
- Vsekakor se strinjam s teboj, vendar nastane tukaj en konflikt: mikroskop = drobnogled; teleskop = daljnogled (SSKJ pravi daljnogled za opazovanje zvezd, kar pa je predolg naslov)? Pa tudi trdi disk. Bomo prevajali v trdi pogon (ker na primer, disk nima razlage v pomenu IT v SSKJ)? --Domen 17:31, 19 september 2006 (CEST)
Ta 'daljnogled za opazovanje zvezd' naj bo pač 'zvezdogled'. Slovenski jezik je zelo logičen in razumljiv. Sicer beseda 'zvezdogled' kot sopomenka besede 'teleskop' še ni živa, saj je še nihče ni izrekel, da bi lahko oživela; če pa besedo pišemo (torej jo uporabljamo), jo bomo vsekakor oživili, ko bo dosegla zavest ljudi. – Glede besedne zveze 'trdi disk' tudi ni težav, saj lahko lepše rečemo 'podatkovni nosilnik', 'podatkovnik', '(trdi) pomnilnik' ali kaj podobnega. Vem, da mora biti prevod čim bližje izvirni besedni zvezi, zato je lahko tudi 'trdi spomin'; ker pa to zveni nenavadno, predlagam eno besedo, in sicer 'spomin'. Težav in ovir ni, edino dogovor je rešitev. Hvala. --213.172.251.88 19:08, 19 september 2006 (CEST)
- V Wikipediji ima mesto tisti izraz, ki ga je uveljavila in ga uporablja stroka. Žal nobena enciklopedija ni kovačnica novega izrazoslovja, prav tako kot ni mesto za objavljanje izvirnih raziskav. Več o tem si lahko prebereš na Wikipedija:Kaj Wikipedija ni. Strinjam se, da je jezik treba ohranjati, a obenem prepričan, da je pretiravanje pri tem prav tako škodljivo.
- Naj dodam, da je zvezdogled že utečen izraz za astronoma oziroma astrologa. Besedotvorje po mojem prepričanju ni nekaj tako enostavnega, da bi ga lahko izvajal na način mal prevedeš, mal poštukaš, če bo špičast, pol bo kramp, če bo floh pa lopata. --matijap (p) 20:45, 19 september 2006 (CEST)
Glede na besedotvorje je nepravilno izražati besedo 'zvezdogled' v pomenu 'astronom'. Pravilno je, da ima 'astronom' sopomenko 'zvezdoslovec' (kot navedeno v slovarskem delu SP 2001); naprava tega 'zvezdoslovca' pa je namreč 'zvezdogled' (glede na 'daljnogled', ki je tudi naprava). Glede 'astrolog' pa SP 2001 ponuja sopomenko 'zvezdoznanec' ('nekdo, ki ima znanje o zvezdah'). --213.172.251.88 21:12, 19 september 2006 (CEST)
- V mojem SP 2001 o kakršnikoli napravi s korenom zvezdo- prav nič ne piše. Zvezdogleda navaja kot sopomenko za zvezdoslovca. Pomisli: daljnogled oziroma teleskop lahko uporabiš za opazovanje n stvari, ne samo zvezd, zato zvezdogled zanj(u) zagotovo ni ustrezna sopomenka. --matijap (p) 22:03, 19 september 2006 (CEST)
Glej, stvar je v tem, da se lahko vsaka stvar v tem vesolju uporablja za kaj drugega. Recimo lizika je namenjena lizanju, z njo pa bi prav gotovo tudi nekoga ubili, če bi le-ta bila naostrena, kar bi torej lahko služilo tudi kot rezilo. Seveda bi zvezdogled lahko uporabili tudi za druge namene, toda osnovni namen te naprave je opazovanje zvezd. – Glede besedne podstave zvezdo- pa ti moram povedati, da sem povedal, da "beseda zvezdogled kot sopomenka besede teleskop še ni živa", toda morda pa nekoč bo. V sebi imaš prepričanje, da je beseda daljnogled dobra, beseda zvezdogled pa ne; sta pa obe besedi enaki, edino pri besedni podstavi se seveda razlikujeta. Mogoče pa bomo teleskop nekoč imenovali vesoljegled. Kaj praviš na to? Se ti to sliši bolje oziroma bolj sprejemljivo? --Pravopisec 22:53, 19 september 2006 (CEST)
- Zvezdogled lahko komu zveni lepše in morda bo kdaj uporabljen v tem smislu. Danes je zvezdogled pač astronom (če ni ravno majhna sladkovodna riba z vitkim, proti repni plavuti zelo zoženim telesom in z brki v ustnem kotu, Gobio uranoscopus). V splošnem v Wikipediji ne kujemo novih izrazov. --Andrejj 23:05, 19 september 2006 (CEST)
---
- Drobnogled je starožitnica, ki se lahko uporablja pri prispodobah za povečavo. Torej, pripomoček, s katerim lahko stvari vidimo večje kot so sicer. To pa je širši pojem (tudi kakšna navadna leča za pomoč pri čitanju bi si lahko utrla pot do tega gesla). Drugo pa je vprašanje starosti tega slovenskega izraza. Mikroskop naj bi izumili leta 1590. Če je izraz drobnogled obstajal pred tem letom, zagotovo ni mogel predstavljati mikroskopa. --Ziga 23:31, 19 september 2006 (CEST)
Zvezdogled (sopomenka besede teleskop)
[uredi kodo]Daljnogled je optična priprava, ki navidezno približa predmet (povzeto po SSKJ) in ne neka oseba, ki bi gledala v daljino. Zato je napačno, da je beseda zvezdogled dobila lastnost izražanja osebe in ne priprave/naprave. Bolj pravilno bi bilo zvezdogledec (če mislimo izraziti osebo), toda zdaj je SP 2001 to uredil, tako da je ta zvezdogledec (beseda sicer ne obstaja) zdaj zvezdoslovec kot lepša slovenska sopomenka besede astronom. --Pravopisec 12:30, 20 september 2006 (CEST)
- Bravo nov novorek na Wikipediji! Pa uveljavimo še trdino, mehčino, stlačenko, .... Vse za boljše razumevanje! --Janez Novak 12:40, 20 september 2006 (CEST)
Janez, ne želim uveljaviti besede zvezdogledec, ampak sem pač povedal, da je beseda zvezdoslovec lepša slovenska sopomenka besede astronom. Ne uveljavljam besede zvezdogledec in/ali njej podobne besede. Beseda zvezdoslovec pa obstaja navedena kot iztočnica v SP 2001, torej je živa; jaz pa sem želel objaviti in tudi objavljam njen obstoj, da bi jo ljudje uzavestili in tudi (če je taka njihova želja) uporabljali. Zate, ki to bereš: ko boš pred tem, da napišeš in/ali izgovoriš besedo astronom, te vabim, da napišeš in/ali izrečeš besedo zvezdoslovec. – Glede trdina in mečina se je dr. Toporišič (domnevno, da on) pač motil, saj sta besedni zvezi strojna oprema (predlagano kot trdina) in programska oprema (predlagano kot mečina) trenutno dovolj dobri za uporabo. Sam se ne strinjam z uporabo teh dveh novobesed (novobeseda in ne novorek kot praviš ti), tako kot se tudi ti ne; tudi meni se zdita besedi neprimerni, da ne rečem čudaški. Veliko stvari je še treba postoriti glede slabših besed, toda pustimo, da se nekdo izmisli táko, ki bo vsakomur sedla v uho. Prosim pa, ne zavrni vsako novobesedo, ki pride do tvojih ušes, ampak jo pretehtaj, preden jo obsodiš na propad. --Pravopisec 15:35, 20 september 2006 (CEST)
- Lažnivi zvezdogledi,
- vsi pojte rakom žvižgat!
lp., --Prešeren 15:51, 20 september 2006 (CEST)
- Lažnivi zvezdogledci,
- vsi pojte rakom žvižgat!
Tako bi bilo pravilneje, če bi beseda zvezdogledec obstajala. --Pravopisec 16:09, 20 september 2006 (CEST)
Prav res, mislim, da lektorjem nikoli ne bo zmanjkalo dela. Koliko stvari je treba še popraviti za nazaj...--Ziga 16:06, 20 september 2006 (CEST)
- Hehe, zvezdosloven opazovalnik je astronomski observatorij. Astronomka je zvezdoslovka, zvezdoznalka. Je potem astronavtka zvezdonavtka? Zvezdanka? Zvezdnica? Kaj pa astrologija? Zvezdologija, Zvezdouk.
- Primer uporabe: V tej restavraciji so zvezdoslovne cene. --Janez Pregrad 21:42, 17 januar 2007 (CET)